Grupa młodzieży przedstawia bajkę terapeutyczną dzieciom chorym na Oddziale Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz prowadzi z nimi zabawy i warsztaty artystyczne.
Nie jest tajemnicą, że obiegowa opinia na temat większości gimnazjalistów jest raczej negatywna, kojarzy się z niestosownym zachowaniem, trudnościami, charakterystycznymi dla wieku dojrzewania. Młodzież szuka jednak innych, ciekawych sposobów radzenia sobie z własnymi emocjami.
Alternatywą okazał się projekt terapeutyczno-wychowawczy pt. “Ślimak”, polegający na tym, że grupa młodzieży z naszej szkoły (w skład której wchodzą zarówno uczniowie wzorowi, jak i borykający się z problemami edukacyjnymi i wychowawczymi) przedstawia bajkę terapeutyczną dzieciom chorym w Klinice Akademii Medycznej w Gdańsku na Oddziale Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz prowadzi z nimi zabawy i warsztaty artystyczne. Właśnie wróciliśmy z trzeciej już takiej wizyty w szpitalu, pełnej emocji, licznych rozmów oraz refleksji i zadumy nad życiem własnym i innych. Działania w ramach projektu są dowodem na to, że gimnazjaliści potrafią dzielić się dobrem z innymi, z chorymi, niepełnosprawnymi, czują się potrzebni (szczególnie ci, którzy mają problemy wychowawcze), chętnie robią coś dla innych bezinteresownie. Jednocześnie przełamują własne bariery w kontaktach z niepełnosprawnymi i chorymi, a także przewartościowują swoje myślenie o szkolnych i osobistych problemach. Ponadto, dla części grupy młodych ludzi, spotkania i kontakt z rówieśnikami podczas prób do bajki, a także niesienie radości chorym, występy i zabawy z nimi, pomagają w zmianie dotychczasowych zachowań oraz inspirują do dalszych działań na rzecz potrzebujących.
Warto wspomnieć, że grupa związana z projektem, udziela się również w naszym mieście, przedstawiając bajkę przedszkolakom, dzieciom niepełnosprawnym z ośrodka wychowawczego, dzieciom z Domu Dziecka, dorosłym niepełnosprawnym intelektualnie.
Młodzi ludzie czekają na wsparcie i ciekawe pomysły pedagogów, będące alternatywą dla ich często bardzo skomplikowanych sytuacji domowych, środowiskowych, szkolnych i osobistych.
Opiekunowie grupy: pedagog szkolny i nauczycielka w Gimnazjum nr 1 w Szczecinku