Symboliczny powrót Sławika do Katowic – pomnik Sławika i Antalla wkrótce stanie w naszym mieście – będzie czymś wyjątkowym. Uhonoruje bowiem szlachetnych przyjaciół, którzy nie tylko dawali świadectwo człowieczeństwa w tragicznych latach II wojny światowej, ale stają się współczesnym symbolem przyjaźni polsko-‑węgierskiej.
Henryk Sławik (1894–1944) dorastał w czasach, gdy XIX-wieczne odrodzenie narodowe zdołało już ugruntować poczucie godności wśród licznych ludów Europy. Na Górnym Śląsku pojawiło się wówczas wielu liderów miejscowych społeczności. Znaczną ich część stanowili wywodzący się z ludu kapłani, działacze oświatowi, w końcu politycy. Wymieńmy tu najważniejszych z nich: prymasa Augusta Hlonda, Wojciecha Korfantego, Konstantego Wolnego czy Henryka Sławika. Łączy ich pochodzenie – wywodzili się z warstw niezamożnych, a pozycję społeczną osiągnęli dzięki zdolnościom i wielkiej wytrwałości.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Michał Luty wiceprezydent Katowic
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.