Kto jest kim w siatkarskiej kadrze Polski

Rozgrywający Paweł Zagumny ma na koncie najwięcej - ponad 400 meczów w reprezentacji Polski, która w sobotę zagra w półfinale mistrzostw świata. Najmniej doświadczony w ekipie jest przyjmujący Rafał Buszek. W katowickim Spodku ich rywalem będą Niemcy.

Mariusz Wlazły

Cztery lata nie było go w kadrze, ale wrócił w wielkim stylu. Teraz nie chce już wracać do przeszłości i na pytania, o to czy warto było znowu założyć koszulkę z orzełkiem, nie chce odpowiadać. Trudno sobie jednak teraz wyobrazić, by go w kadrze miało nie być. To zdecydowany lider zespołu, siatkarz, który potrafi skończyć najtrudniejsze piłki w ataku, a w trakcie tych mistrzostw zbiera same pochwały.
To zawodnik światowej klasy, miał propozycje od wielu zagranicznych klubów, ale nigdy nie zdecydował się na wyjazd z kraju. Powtarzał ciągle, że w PGE Skrze Bełchatów ma wszystko, czego potrzebuje, a zespół gra nie tylko w Polsce, ale i w Europie zawsze o najwyższe cele.
Jest postacią kontrowersyjną - jedni go uwielbiają za sukcesy ze Skrą, inni mają pretensje o to, że odwrócił się od kadry. Wrócił po czterech latach nieobecności, za namową Antigi. "To on mnie przekonał, że warto znowu pomóc reprezentacji. I doskonale wiem, że jeśli się nie uda osiągnąć sukcesu, to właśnie ja dostanę najbardziej po głowie" - powiedział jeszcze przed turniejem.
Teraz nie musi się już obawiać, bo wiadomo, że impreza jest już dla Polaków udana, a on ma szansę zostać nawet MVP całych mistrzostw.
data urodzenia: 4 sierpnia 1983 miejsce urodzenia: Wieluń wzrost: 194 cm waga: 80 kg klub: PGE Skra Bełchatów debiut w kadrze: 2005 numer na koszulce: 10 największy sukces z kadrą: srebro mistrzostw świata (2006)

ŚRODKOWI:

Karol Kłos

Długo musiał się przebijać do składu. W pełni nie zaufali mu ani Castellani, ani też Anastasi. Antiga znał go znacznie lepiej, bo na co dzień razem trenowali w bełchatowskiej Skrze. Nie można jednak powiedzieć, że nie zasłużył na występ w mistrzostwach świata. Swoją grą udowadnia, że nie przez przypadek znalazł się w reprezentacji i gra w wyjściowym składzie.
Przyjaźni się z innym kadrowiczem Andrzejem Wroną. Grają na tej samej pozycji, ale zamiast ze sobą rywalizować, wspierają się.
data urodzenia: 8 sierpnia 1989 miejsce urodzenia: Warszawa wzrost: 201 cm waga: 87 kg klub: PGE Skra Bełchatów debiut w kadrze: 2009 numer na koszulce: 7 największy sukces z kadrą: brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012) </PRE>

Marcin Możdżonek

Przez ostatnie lata był filarem polskiego bloku. Najwyższy z Polaków - 211 cm wzrostu - wyrósł na gwiazdę w trakcie mistrzostw Europy w 2009 roku. Później było już tylko lepiej. Został wybrany najlepszym blokującym Pucharu Świata 2011 i Ligi Światowej 2012.
Ten sezon nie jest jednak do końca udany. Z powodu kontuzji barku miał zaległości w treningach, stracił miejsce w podstawowym składzie reprezentacji i długo nie było wiadomo, czy znajdzie się w ogóle w kadrze na mistrzostwa świata. Antiga docenił jednak jego zaangażowanie i profesjonalizm. I jak się okazało to była słuszna decyzja. To właśnie Możdżonek pomagał w najtrudniejszych chwilach.
"Akceptuję swoje miejsce w drużynie i wiem, że każdy z nas jest potrzebny. To wspólnie - z całą czternastką - walczymy tutaj o sukces i jestem szczęśliwy, że trener znalazł dla mnie miejsce" - powiedział w trakcie trwania turnieju.
data urodzenia: 9 lutego 1985 miejsce urodzenia: Olsztyn wzrost: 211 cm waga: 93 kg klub: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle debiut w kadrze: 2007 numer na koszulce: 18 największy sukces z kadrą: złoto (2009) i brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012) </PRE>

Piotr Nowakowski

W każdej sytuacji zachowuje twarz pokerzysty. Nie widać po nim radości po udanych akcjach, nie widać smutku po przegranych piłkach. Swoją pracę wykonuje solidnie, a w 2011 roku został okrzyknięty nawet jednym z najlepszych blokujących świata. Wielu widzi w nim polskiego Dmitrija Muserskiego. Do Rosjanina jeszcze trochę mu brakuje, ale na jego solidność można zawsze liczyć.
Polski turniej zaczął znakomicie, później było trochę gorzej i na boisku zastępowany był też przez Możdżonka. Mimo wszystko ze środka pozostaje groźny, a piłkę łapie na niesamowicie wysokim poziomie.
data urodzenia: 18 grudnia 1987 miejsce urodzenia: Żyrardów wzrost: 205 cm waga: 90 kg klub: Asseco Resovia Rzeszów debiut w kadrze: 2008 numer na koszulce: 1 największy sukces z kadrą: srebro mistrzostw świata (2006), złoto (2009) i brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012)

« 1 2 3 4 »