Szukają świeckich misjonarzy

Do wspólnego poszukiwania sposobów pozyskiwania świeckich do współpracy misyjnej zachęca ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM).

Pod hasłem „Świeccy w misyjnym dziele Kościoła” w Częstochowie odbywa się jesienne spotkanie dyrektorów diecezjalnych PDM oraz innych środowisk misyjnych w Polsce.

Bierze w nim udział ok. 100 osób, oprócz dyrektorów diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych, także zakonni promotorki i promotorzy misyjni oraz animatorzy świeccy.

O polach współpracy ze świeckimi „w duchu Papieskich Dzieł Misyjnych” mówił podczas spotkania ks. Krzysztof Czermak, dyrektor PDM diecezji tarnowskiej, który podkreślił potrzebę wspólnego działania duchowieństwa wraz ze świeckimi na rzecz ewangelizacji świata w duchu uniwersalnej misji Kościoła. - Charyzmat Papieskich Dzieł Misyjnych ma pomóc w tym wspólnym działaniu poprzez animację misyjną w stowarzyszeniach i ruchach parafialnych, formację przez Szkolę Animatorów Misyjnych, która została zainicjowana przez Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w 1997 r., a także poprzez prasę - podkreślił prelegent. Radził by zacząć od gazetek parafialnych.

- Świecy mają prawo do prowadzenia działalności misyjnej w Kościele. Nie wynika to „z łaski” hierarchii ani z powodu braków personalnych, lecz z mandatu misyjnego Chrystusa przekazanego każdemu ochrzczonemu - zaznaczył ks. Grzegorz Wita, dyrektor PDM w archidiecezji katowickiej.

Jego zdaniem, duchowni nie powinni więc blokować chęci świeckich do zaangażowania się na rzecz głoszenia Ewangelii w świecie. - Aktywność misyjna świeckiego powinna być długofalowa w formie różnego rodzaju projektów, np. akcji „Anioły Misji”, w którą zaangażowało się 12 wspólnot w archidiecezji katowickiej – dzielił się swoim doświadczeniem animacji misyjnej ks. Wita.

Uczestnikami spotkania było też kilka osób świeckich. Animatorka misyjna z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, matematyk z zawodu, podzieliła się swoim doświadczeniem w parafii. - Dzięki współpracy z Papieskimi Dziełami Misyjnymi poznałam wiele metod animacji misyjnej w parafii wśród dzieci i młodzieży. Mimo, że sobie jako świeccy bardzo dobrze radzimy to obecność kapłana w naszej grupie jest bardzo ważna, jako wsparcie duchowe i potwierdzenie, że działamy prawidłowo” – zauważyła absolwentka SAM (Szkoły Animatorów Misyjnych).

Z kolei animator misyjny z diecezji gliwickiej, który jest już emerytem, mówił, że ma dużo czasu i pomoc misjom jest jego pasją. - Teraz roznoszę prasę misyjną po szpitalach, ale bardzo chciałbym jeszcze bardziej działać w parafii.

Ks. Franciszek Jabłoński, dyrektor PDM archidiecezji gnieźnieńskiej zachęcał by usiąść ze świeckimi przy wspólnym stole i wspólnie zastanowić się jak pomagać uniwersalnie. - Ważna jest też strona duchowa, żeby na słowo „misje” ludzie nie tylko chwytali za portfele z gotowością niesienia pomocy materialnej, ale wiedzieli, że jest w tym przesłanie ewangeliczne – stwierdził.

Na spotkaniu zapoznano się z metodami angażowania świeckich w wolontariat misyjny prowadzony przez księży salezjanów, a także z działalnością Diakoni Misyjnej założonej przez Ruch Światło-Życie.

Trzydniowe obrady toczą się w seminarium duchownym w Częstochowie. Wczoraj wieczorem z uczestnikami spotkania środowisk misyjnych spotkał się metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który przewodniczył dla nich Mszy św. W kazaniu wyraził radość ze spotkania z osobami, które troszczą się o misyjne dzieło Kościoła, gdyż ten, bez misyjnego posłania nie mógłby się rozwijać. Zebranych powierzył wstawiennictwu patronów dnia, świętym Cyprianowi i papieżowi Korneliuszowi, którzy miłość do Chrystusa przypieczętowali śmiercią męczeńską.

Trzeci i ostatni dzień zebrania będzie poświęcony przygotowaniom do IV Krajowego Kongresu Misyjnego, jaki odbędzie się w dniach 12-14 czerwca 2015 r. Jego współorganizatorem wraz Komisją Episkopatu Polski ds. Misji są Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce.

« 1 »
TAGI: