Będziemy kontynuować działalność jako samodzielna partia - oświadczył Jarosław Gowin.
Podkreślił, że jego ugrupowanie jest otwarte na współpracę z partiami i środowiskami centroprawicowymi na szczeblu krajowym i samorządowym. Jego zdaniem wynik Polski Razem w ostatnich wyborach do PE, choć "nie jest satysfakcjonujący", "jest dobrym punktem wyjścia do dalszej działalności partii".
Polska Razem Jarosława Gowina nie przekroczyła progu wyborczego uzyskując 223 733 głosy, co dało jej 3,16 proc. poparcia.
W Gowin w oświadczeniu poinformował, że jego formacja wystartuje na jesieni w wyborach samorządowych, a w przyszłym roku w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. "Istniejemy formalnie od marca, teraz mamy czas na rozbudowę struktur partyjnych i przygotowanie się do wyborów samorządowych" - stwierdził Gowin.
Struktury regionalne partii Gowina będą mogły podejmować samodzielne decyzje o wchodzeniu w koalicje z innymi ugrupowaniami i środowiskami politycznymi na szczeblu gmin i powiatów. W wyborach do sejmików wojewódzkich decyzje będą zapadały w konsultacji z władzami krajowymi partii, które mają też zdecydować, czy powstanie ogólnopolska koalicja samorządowa w wyborach do sejmików wojewódzkich, czy w każdym regionie będą to oddzielne koalicje.
"Jesteśmy otwarci na współpracę, ze wszystkimi środowiskami centroprawicowymi, zarówno z partiami, jak i z niezależnymi komitetami samorządowymi" - podkreślił lider Polski Razem. W tym kontekście wymienił: PSL, Solidarną Polskę, Kongres Nowej Prawicy, Ruch Narodowy oraz PiS.
Gowin, dopytywany przez dziennikarzy o możliwość koalicji z Platformą Obywatelską, ocenił, że nie jest to partia centroprawicowa. "To partia przesuwana przez Donalda Tuska w kierunku typowej socjaldemokracji, to jest partia centrolewicowa" - stwierdził. Zaznaczył jednak, że koalicje z PO na szczeblu lokalnym są możliwe i także w tym zakresie lokalne struktury partii będą miały autonomię.
Ugrupowania, z którymi Polska Razem nie zamierza budować koalicji to lewicowe partie: SLD i Twój Ruch.