Żadne powołanie nie rodzi się samo z siebie ani nie żyje dla siebie - podkreśla papież Franciszek w orędziu na przypadający w niedzielę Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Tego dnia w polskich kościołach będą głoszone specjalne homilie poświęcone powołaniom kapłańskim i zakonnym.
Światowy Dzień Modlitw o Powołania obchodzony jest w IV Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza. W tym roku wypada ona 11 maja. Papieskie orędzie na Światowy Dzień Modlitw o Powołania zatytułowane jest "Powołania, świadectwo prawdy".
Tego dnia w polskich kościołach będą głoszone specjalne homilie poświęcone powołaniom kapłańskim i zakonnym, przygotowane przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań, z wykorzystaniem orędzia papieża Franciszka specjalne materiały dla katechetów i opiekunów ministrantów.
Jak poinformował delegat Episkopatu Polski ds. Powołań bp Marek Solarczyk, z tej okazji odbywa się też doroczna Pielgrzymka Osób Powołanych i Wspierających Powołania na Jasną Górę.
Papież Franciszek podkreślił w orędziu, że "każde powołanie, przy wielości dróg, wymaga zawsze wychodzenia poza siebie, aby skupić swoje życie na Chrystusie i Jego Ewangelii". Papież zwrócił również uwagę na to, że niezależnie od tego, czy wybieramy drogę życia małżeńskiego czy życia kapłańskiego lub zakonnego, "trzeba wyzbywać się sposobów myślenia i postępowania niezgodnych z wolą Bożą". (...) "Powołanie jest owocem, który dojrzewa na dobrze uprawianym gruncie miłości wzajemnej, która wyraża się poprzez służenie sobie nawzajem w kontekście autentycznego życia kościelnego. Żadne powołanie nie rodzi się samo z siebie ani nie żyje dla siebie. Powołanie rodzi się z serca Boga i kiełkuje na dobrym gruncie wiernego ludu, w doświadczeniu miłości braterskiej" - czytamy w papieskim orędziu.
Podczas niedawnej konferencji prasowej nt. Tygodnia Modlitw o Powołania delegat Episkopatu Polski ds. Powołań bp Marek Solarczyk informował, że w seminariach duchownych diecezjalnych (stan na 1 października 2013 r.) 582 kleryków rozpoczęło przygotowanie do święceń kapłańskich. W 2012 roku było ich 664, a w 2011 - 640. W seminariach duchownych diecezjalnych na koniec września 2013 r. było łącznie 2959 kleryków. Natomiast pięć lat temu w seminariach diecezjalnych było w sumie 4029 kleryków, jednak święcenia kapłańskie otrzymało później o 1070 osób mniej.