Przesłanie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego, listy do potomnych, a także dysk z filmami i muzyką autorstwa studentów - znalazły się w "kapsule czasu", którą zakopano w czwartek w Krakowie. W ten nietypowy sposób upamiętniono 650-lecie krakowskiej uczelni.
Happening przygotowany z inicjatywy Samorządu Studentów UJ we współpracy z władzami uczelni odbył się wieczorem w Ogrodzie Profesorskim UJ przylegającym do Collegium Maius. Ceremonią kierował rektor UJ, prof. Wojciech Nowak, a wzięli w niej udział także studenci i obecni oraz byli przedstawiciele władz akademickich.
Kapsułę - w kształcie walca wykonanego z wysokiej klasy stali nierdzewnej, umieszczono w specjalnie przygotowanej niszy, na głębokości 1,2 m. W środku umieszczono przesłanie dla przyszłych pokoleń od władz Uniwersytetu, Statut Uniwersytetu Jagiellońskiego, jubileuszowy medal z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, płyty z nagraniami Chórów Akademickich UJ oraz wiele innych przedmiotów.
Trafiły tam także zwycięskie teksty, wyłonione w konkursie krakowskiego "Dziennika Polskiego" dla czytelników na temat "Jak wyobrażasz sobie Uniwersytet Jagielloński za 50 lat?". Główna laureatka konkursu, 56-letnia Izabella Bociańska, napisała go w formie listu do przyszłych naukowców.
"Kapsułę czasu" zakopano w ogrodach profesorskich Uniwersyetu Jagiellońskiego w Krakowie, 8 bm. Uniwersytet świętuje jubileusz 650-lecia. Uniwersytet Jagielloński jest najstarszą uczelnią w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Jacek bednarczyk /GN "Ja mieszkanka globu początku XXI wieku zwracam się do Was z pytaniem (): czy umiecie być jeszcze ze sobą na wyciągnięcie ręki, czuć bicie drugiego serca obok, czy Wasi bliscy to tylko ekrany komputerów i nieskończony ból samotności?" - brzmi fragment nagrodzonego tekstu laureatki konkursu.
W kapsule znalazły się również materiały od doktorantów i studentów UJ. Te drugie - w tym studenckie zdjęcia, grafiki, listy do przyszłości, krótkie filmy, muzyka - zapisano na płycie DVD, wykonanej ze specjalnego szkła, mogącej pomieścić aż 4.5 GB danych.
Część tekstów włożonych do kapsuły zapisano na papierze wysokiej trwałości, inne na nośnikach elektronicznych. Jak skomentował rektor UJ, być może niektórzy potomni wykopując kapsułę i widząc umieszczone w niej pendrive'y "będą się z nas śmiali". Kapsułę zamknięto ciężką pokrywą, na której wyryto pamiątkowy napis. Kapsuła czasu jest darem jubileuszowym dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ufundował ją Janusz Soczówka, prezes firmy budowlanej Megabud zajmującej się konserwacją i renowacją zabytków architektury.
Kapsuła ma być odkopana najwcześniej za 50 lat, kiedy uczelnia będzie obchodzić 700-lecie.
Założony 12 maja 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego Uniwersytet Jagielloński obchodzi w tym roku hucznie 650-lecie swojego powstania. Kulminacją głównych uroczystości przewidzianych na ten tydzień będą w najbliższą sobotę: specjalne posiedzenie Senatu uczelni z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso oraz prawykonanie utworu "Universa - Opera otwarta" skomponowanego przez Jana A. P. Kaczmarka.