Najbardziej efektywną służbę zdrowia ma…

Hong Kong. W Europie - Hiszpania. Polska jest na 21. miejscu.

Agencja informacyjna Bloomberg sporządziła ranking efektywności służby zdrowia na świecie. Mierzono ją przez kombinację trzech czynników: oczekiwanej długości życia, relatywnego kosztu ochrony zdrowia per capita oraz bezwzględnego kosztu ochrony zdrowia per capita. W ten sposób starano się znaleźć odpowiedź, w którym państwie najlepiej dba się o zdrowie, ponosząc jednocześnie jak najniższe koszty.

Pierwsze miejsce zajął Hong Kong. Jego mieszkańcy cieszą się najdłuższą oczekiwaną długością życia (83,4 roku), jednocześnie wydaje się tam relatywnie najmniej na służbę (3,8 proc. PKB per capita). Drugie i trzecie miejsce zajmują kolejne państwa azjatyckie – Singapur i Japonia. Przede wszystkim to Kraj Kwitnącej Wiśni może być miarodajnym porównaniem, jako największy, po USA, rynek medyczny na świecie. Problem kolejek niemal nie istnieje, funkcjonuje tam bardzo dużo szpitali i przychodni, z czego zdecydowana większość jest prywatnych.

Jeśli chodzi o państwa europejskie, najbardziej efektywną służbę zdrowia mają Hiszpanie. Średnia oczekiwana długość życia to 82,3 roku. Hiszpanie wydają na ochronę zdrowia ponad 10 proc. osobowego PKB. Również tam dostępność służby zdrowia jest bardzo wysoka.

Z rankingu wynika, że efektywność polskiej służby zdrowia nie jest najgorsza. Spośród 48 państw branych pod uwagę zajmujemy 21. miejsce. Oczekiwana długość życia to u nas 76,7 lat, na służbę zdrowia wydajemy 7,1 proc. osobowego PKB. Pozycję zaniża nam przede wszystkim bezwzględny koszt ochrony zdrowia, który jedną osobę wynosi rocznie średnio 899 dolarów.

Indeks zamykają Brazylia, Serbia i… Stany Zjednoczone Ameryki (46. pozycja), które wypadają gorzej m.in. od Iranu, Kolumbii czy Rumunii. Bardzo wysokie wydatki na służbę zdrowia nie wpływają znacząco na podwyższenie oczekiwanej długości życia.

« 1 »

Stefan Sękowski /Bloomberg.com /Forsal.pl