Od marca ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Od marca w ramach ogólnopolskiego programu wspierającego rodziny wielodzietne wydawane będą w gminach Karty Dużej Rodziny, uprawniające m.in. do ulg w komunikacji PKP - zapowiedział w środę minister pracy i polityki socjalnej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podczas konferencji prasowej w Ciechanowie Kosiniak-Kamysz poinformował, że ruszają konsultacje społeczne, dotyczące ogólnopolskiego programu wspierającego rodziny wielodzietne pod nazwą Karta Dużej Rodziny - Karta Rodziny Wielodzietnej.

"Projekt wychodzi do kilkunastodniowych konsultacji. Za chwilę stanie na radzie ministrów i będziemy od marca wdrażać tę kartę w całym kraju. Ona będzie wydawana w gminach, bo ta współpraca z samorządowcami jest dla nas bardzo ważna" - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Karta Dużej Rodziny - Karta Rodziny Wielodzietnej ma poprzez system ulg w opłatach ułatwić m.in. dostęp do komunikacji publicznej, np. PKP, a także do zarządzanych przez administrację państwową placówek kulturalnych, jak muzea i galerie oraz placówek sportowych. Resort środowiska proponuje m.in. bezpłatny wstęp do parków narodowych.

Ministerstwo pracy liczy, że do projektu poprzez system zniżek coraz liczniej - wzorem innych państw, w tym Francji - przystępować będą również partnerzy prywatni, np. sklepy czy hurtownie.

"Warto, żeby biznes, żeby polscy przedsiębiorcy i nie tylko polscy, ale ci wszyscy, którzy mają sklepy, mają usługi na terenie Polski, włączyli się w tę kartę. Mamy takie przykłady na świecie. Karta rodzin wielodzietnych powstała we Francji w latach 20. XX wieku. Sprawdziła się. Tam też filarem jest kolej, ale bardzo ważnym elementem są zniżki prywatnych instytucji, prywatnego biznesu" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef resortu pracy podkreślił, iż bardzo dobrze ocenia wprowadzanie kart rodzinnych w gminach i powiatach - obecnie jest ich 150 w skali kraju. Zaznaczył przy tym, że karty takie mają szczególne znaczenie np. przy wprowadzaniu ulg dla rodzin wielodzietnych w korzystaniu z komunikacji miejskiej, która podlega samorządom.

"Chcemy dalej rozwijać karty gminne, karty powiatowe. () To nie jest wydatek, to jest inwestycja w rodziny wielodzietne, w bezpieczeństwo demograficzne państwa, ale to też inwestycja, która przywraca i nadaje odpowiedni szacunek wobec rodzin wielodzietnych" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Zwrócił przy tym uwagę, że często niesłusznie stawia się znak równości między rodziną dużą, wielodzietną a rodziną patologiczną. "Oczywiście zdarzają się różne przypadki, ale to nie wielodzietność jest tutaj czymś złym. Wielodzietność jest czymś dobrym i trzeba oddać jej szacunek" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Podczas wizyty w Ciechanowie minister pracy spotkał się m.in. z 10-osobową rodziną wielodzietną.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta Ewa Blankiewicz, obecnie trwają prace nad projektem uchwały o wprowadzeniu tam karty rodziny wielodzietnej. Według niej, projekt uchwały trafi pod głosowanie radnych najprawdopodobniej podczas sesji marcowej.

 

« 1 »