Konieczna troska o demografię

Polityka rodzinna, Światowe Dni Młodzieży w 2016 r., możliwość wprowadzenia religii jako dodatkowego przedmiotu maturalnego oraz ratyfikacja konwencji w sprawie przeciwdziałania przemocy - to główne tematy czwartkowego spotkania komisji wspólnej rządu i episkopatu.

Jak poinformowali rzecznicy prasowi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz episkopatu, podczas spotkania, które odbyło się w kancelarii premiera, poruszono m.in. zagadnienia związane z sytuacją rodzin w Polsce. Omówiono także zasady dofinansowania z budżetu państwa, tworzenia i utrzymania zróżnicowanych form opieki nad dziećmi do lat trzech. Członkowie komisji zajęli się także kwestią wsparcia rodzin wielodzietnych. Dyskutowano także nad możliwością wprowadzenia religii jako dodatkowego przedmiotu egzaminu maturalnego.

Inną z poruszanych kwestii była ratyfikacji Konwencji Rady Europy w sprawie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz zmiany w systemie prawnym wynikające z debaty dotyczącej przemian kulturowych. Komisja dyskutowała także nad sprawami związanymi z organizacją Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił w rozmowie z PAP, że strona kościelna wyraża "dużą satysfakcję" z działań podejmowanych przez rząd w roku rodziny. "Przedstawiłem nasze propozycje dotyczące karty rodzin wielodzietnych, mówiłem o urlopach macierzyńskich i wychowawczych, mówiliśmy o zmianach w żłobkach, przedszkolach, o polityce senioralnej. Wszystkie te dokonania ostatnich kilkunastu miesięcy są bardzo ciepło przez stronę kościelną przyjmowane" - powiedział.

Wśród oczekiwań artykułowanych przez stronę kościelną Kosiniak-Kamysz wymienił: wzmocnienie wsparcia dla rodzin wielodzietnych, podniesienie progów dochodowych uprawniających do zasiłków i wzmocnienie mediacji przedrozwodowej.

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz powiedziała PAP, że przedstawiła informacje na temat stanu przygotowań do ratyfikacji konwencji o przeciwdziałaniu przemocy. "Uzgodniliśmy, że potrzebna jest dodatkowa debata publiczna ze środowiskiem, które się sprzeciwia konwencji. Jej data jeszcze nie jest wyznaczona, ale ustaliliśmy, że się odbędzie i na spokojnie porozmawiamy tylko o konwencji: o pojęciach, które w niej występują, co one znaczą i jak ma wyglądać jej ewentualne wdrażanie. Ja ze swojej strony postaram się przygotować wyczerpujące materiały" - podkreśliła.

"W jakimś stopniu ta debata cały czas się odbywa, ale rozumiem, że jest potrzebne jeszcze spotkanie dodatkowe i nie mam nic przeciwko temu, żeby je zorganizować. Wniosek o ratyfikację wysłałam już na Radę Ministrów, ale nie została jeszcze wyznaczona data, kiedy rząd się nią zajmie" - dodała Kozłowska-Rajewicz.

Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak powiedział PAP po spotkaniu, że strona kościelna wyraziła uznanie dla realizacji - choć powolnej - podpisanego w 2008 roku porozumienia między Kościołem i rządem w zakresie polityki rodzinnej, zwłaszcza przez ministerstwo pracy. "Strona kościelna dostrzega to, co dotyczy wprowadzenia urlopów macierzyńskich. Natomiast wskazywaliśmy, że w polityce prorodzinnej musi być troska przede wszystkim o demografię. Chodzi o to, żeby stworzyć takie warunki, żeby sytuacja demograficzna w naszym kraju nie była tak tragiczna" - powiedział biskup.

Strona kościelna - jak podkreślił - zwróciła też uwagę na problem zdawania matury z religii jako przedmiotu dodatkowego. Dodał, że na razie ministerstwo edukacji twierdzi, że takiej możliwości nie ma. Strona kościelna zwróciła uwagę na ościenne kraje, choćby na Niemcy, gdzie taka matura jest możliwa. Bp Polak dodał, że szef MAC zadeklarował, że strona rządowa postara się zapoznać, w jaki sposób w tych krajach jest to możliwe i nie kłóci się z przepisami prawa.

W kwestii kontrowersyjnej, dotyczącej zbliżającej się ratyfikacji konwencji o przeciwdziałaniu przemocy , strona kościelna powtórzyła punkty tej konwencji, które budzą jej niepokój.

Podczas spotkania stronę rządową reprezentowali m.in.: minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, szef kancelarii premiera Jacek Cichocki, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Wśród przedstawicieli episkopatu byli m.in.: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, sekretarz KEP bp Wojciech Polak.

Pełny tekst komunikatu po Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski na następnej stronie.

« 1 2 »

PAP/KAI