Rekordowa liczba 259 kandydatów, w tym 209 osób indywidualnych i 50 organizacji, będzie rywalizować w tym roku o Pokojową Nagrodę Nobla, której laureat zostanie ogłoszony w październiku w Oslo - poinformował w poniedziałek Instytut Noblowski.
Poprzedni rekord padł w 2011 roku, kiedy zgłoszono 241 kandydatów.
"Tendencja jest wzrostowa, nie każdego roku, ale prawie co rok. Odzwierciedla to rosnące zainteresowanie nagrodą, a nominacje pochodzą z całego świata" - powiedział dyrektor Instytutu Noblowskiego, Geir Lundestad.
Lista kandydatów jest utrzymywana w tajemnicy przez 50 lat, ale zgłaszający często ujawniają swój wybór.
Wśród kandydatów, o których wiadomo w tym roku, jest pakistańska nastolatka Malala Yousufzai, ikona oporu wobec talibów, europejscy obrońcy praw człowieka jak rosyjska organizacja Memoriał, były prezydent USA Bill Clinton czy birmański prezydent Thein Sein.
Prawo zgłaszania swoich kandydatów mają parlamentarzyści i ministrowie z całego świata, niektórzy profesorowie uniwersytetów, laureaci wyróżnienia i członkowie wielu organizacji międzynarodowych - w sumie kilka tysięcy osób.
Nagroda jest przyznawana przez składający się z pięciu osób Komitet Noblowski pod przewodnictwem Thorbjoerna Jaglanda, byłego premiera Norwegii, a obecnego sekretarza generalnego Rady Europy. Laureat jest ogłaszany na początku października, a nagroda wręczana 10 grudnia, w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla, w Oslo.