22 obrazy Piotra Pawińskiego o tematyce futbolowej znajdą się na wystawie "ArtFutbol 2012", którą od soboty będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie). Liczba obrazów na ekspozycji jest nawiązaniem do liczby zawodników na boisku.
To kolejna wystawa z muzealnego cyklu prezentacji współczesnych artystów związanych z Podkarpaciem. Tym razem w muzealnej Galerii Warsztat pokazane zostaną prace malarza związanego z Rozwadowem (obecnie dzielnica Stalowej Woli) - Piotra Pawińskiego, który jest także pomysłodawcą projektu "ArtFutbol 2012". Projekt ten ma charakter interdyscyplinarny; łączy elementy plastyczne, muzyczne i literackie.
Wernisaż wzbogacony będzie koncertem duetu polsko-ukraińskiego: organisty Roberta Grudnia i Georgija Agratiny, grającego na cymbałach i fletni Pana. Natomiast całej wystawie towarzyszy katalog z esejem o tematyce futbolowej, w którym dziennikarz i komentator sportowy Stefan Szczepłek opisuje historię fascynacji piłką nożną malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy, dla których drużyny sportowe i piłka nożna były muzą w twórczości.
Jak poinformowała PAP komisarz wystawy Joanna Wójcik, Pawiński przedstawia na obrazach różne zdarzenia zachodzące w trakcie meczu piłkarskiego, ale koncentruje się na emocjach towarzyszących rozgrywkom: zwycięstwu, porażkom czy samej pasji.
"Dynamikę prezentowanych prac, których liczba odpowiada liczbie zawodników rywalizujących na murawie, podkreśla zarówno ich kolorystyka, jak i żywiołowość przedstawionych tematów - scen wprost ze stadionu piłkarskiego, czy to pojedynczych piłkarzy, czy ich grup" - dodała Wójcik.
W części muzycznej Grudzień i Agratina wykonają utwory polskich i ukraińskich kompozytorów, m.in. "Poloneza" Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz", ukraińską wiązankę Euro 2012 Georgija Agratiny, "Kujawiaka" Henryka Wieniawskiego, "Ukraińską medytację" Nezawi Baćko oraz "Nokturn Es-dur" i "Walc Es-dur" Fryderyka Chopina czy "Dumkę ukraińską" Krzesimira Dębskiego. Nie zabraknie popularnej w Polsce, ukraińskiej melodii ludowej "Na zielonej Ukrainie". Artyści wykonają też wspólny utwór "Euro Suita 2012".
Inauguracja projektu "ArtFutbol 2012" odbyła się w maju br. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Jego futbolowa tematyka wpisała się w cykl wydarzeń związanych z polsko-ukraińską organizacją Euro 2012. W Stalowej Woli wystawę będzie można oglądać do 9 września.
"Futbol wzbudza emocje, nic dziwnego więc, że staje się niekiedy inspiracją dla artystów. Choć zjawisko przenikania się obu tak odmiennych dziedzin może zaskakiwać, jest jednak faktem. I tak, jak w świecie stadionowej murawy emocje są kluczem do zrozumienia futbolowego fenomenu, tak w świecie malarstwa i muzyki stanowią źródło zrozumienia sztuki" - zauważyła Wójcik.
Organizatorami projektu "ArtFutbol 2012" są: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie i Muzeum w Stalowej Woli.
Inspiracją dla cyklu 22 obrazów o tematyce futbolowej była dokumentacja polskiego fotografa sportowego Kamila Pastusiaka, założyciela Agencji Fotografii Sportowej KamPas Sport.
Piotr Pawiński urodził się w 1953 r. w Wieluniu. Studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Młodość spędził w Zgierzu, gdzie pobierał pierwsze lekcje malarstwa u Kazimierza Narynieckiego - ucznia Stanisława Teisseyre'a i Piotra Potworowskiego. W latach 1976-1992 mieszkał w Warszawie, a następnie przeniósł się do niewielkiego Rozwadowa (obecnie dzielnica Stalowej Woli), by w 2004 wrócić do stolicy.
W 1998 roku rozpoczął, kontynuowaną do dziś, serię obrazów tematem nawiązujących do płaskorzeźb starożytnej Grecji. W Roku Fryderyka Chopina zaprezentował zbiór 24 portretów tego kompozytora pod nazwą "Wariacje malarskie CHOPIN 2010".
Prace Pawińskiego znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. W jego dorobku znajdują się głównie portrety, ale także liczne pejzaże i martwe natury. Artysta wykonał m.in. na zamówienie Muzeum Narodowego kopie dzieł dawnych mistrzów, a w kościele św. Józefa w Warszawie znajdują się jego freski, wykonane według własnego projektu.