Były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki otrzymał w piątek wysokie odznaczenie papieskie przyznawane osobom świeckim - Krzyż Komandorski Orderu św. Grzegorza Wielkiego. Wręczył je Kropiwnickiemu metropolita łódzki abp Władysław Ziółek.
Podczas uroczystości, która odbyła się w sali obrad Rady Miejskiej w Łodzi w ramach tegorocznych Łódzkich Dni Rodziny, metropolita łódzki podkreślił, że z wielką radością przekazuje odznaczenie przyznane przez papieża Benedykta XVI.
"Jest ono dowodem uznania dla pięknej, owocnej współpracy z Kościołem nie tylko lokalnym, ale (...) i powszechnym" - mówił metropolita łódzki.
Jak podkreślił, to wyróżnienie jest też uznaniem dla postawy Kropiwnickiego, "która jest przykładem, jak można i jak należy łączyć to, co boże, z tym co ludzkie, a więc zawodowe i codzienne. Jak można, służyć jednocześnie i zgodnie Bogu, ojczyźnie, Kościołowi i człowiekowi" - powiedział abp Ziółek.
Metropolita łódzki podkreślił, że Jerzy Kropiwnicki zawsze bronił "chrześcijańskiej, a zarazem głęboko ludzkiej wizji rodziny i kobiety, czyniąc to także na arenie międzynarodowej". Przypomniał, że w latach 1999-2001 brał on czynny udział w sesjach ONZ, poświęconych zagadnieniom rodziny i kobiety.
Abp Ziółek zwrócił też uwagę na zaangażowanie Jerzego Kropiwnickiego w przywrócenie należnej rangi świętu Trzech Króli - b. prezydent Łodzi stanął na czele inicjatywy ustawodawczej na rzecz przywrócenia Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy.
Metropolita podkreślił także, że dzięki prezydentowi Kropiwnickiemu papież Jan Paweł II zechciał przyjąć Honorowe Obywatelstwo Łodzi. Ponadto dzięki niemu patronką miasta jest św. Faustyna.
Order św. Grzegorza Wielkiego to najwyższe odznaczenie papieskie, jakie może otrzymać osoba świecka. Jest czwartym w hierarchii odznaczeniem papieskim, przyznawanym za szczególne zasługi dla Kościoła. Został ustanowiony w 1831 r. przez papieża Grzegorza XVI, a zasady jego przyznawania zreformował w 1905 r. św. Pius X. Order Świętego Grzegorza Wielkiego podzielony jest na cztery klasy: Krzyż Wielki Pierwszej Klasy, Krzyż Komandorski z Gwiazdą, Krzyż Komandorski i Krzyż Kawalerski.
Jerzy Kropiwnicki (ur. w 1945 w Częstochowie) jest ekonomistą; był działaczem opozycji w czasach PRL, posłem i ministrem w kilku rządach. W 1968 roku ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS w Warszawie. Później pracował i doktoryzował się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.
W 1980 roku zakładał Solidarność na tej uczelni. Był członkiem władz regionu i Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym został aresztowany i skazany na sześć lat więzienia. W 1984 roku wyszedł na wolność na mocy amnestii. W 1989 roku był jednym z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.
W latach 1991-93 oraz 1997-2001 był posłem na Sejm. W rządzie Jana Olszewskiego pełnił funkcję ministra pracy i polityki socjalnej, w rządzie Hanny Suchockiej kierował Centralnym Urzędem Planowania, a w gabinecie Jerzego Buzka - Centrum Studiów Strategicznych. W latach 2002-2010 Kropiwnicki był prezydentem Łodzi; w styczniu 2010 roku został odwołany w referendum.