Bernardyni, którzy opiekują się sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolskie), zaapelowali o zwrot zabytkowych figur aniołów. Znajdujące się w kaplicach i na dróżkach wokół sanktuarium figury w ostatnich latach zostały niemal doszczętnie rozkradzione.
"Apelujemy do sumień ludzi, którzy przetrzymują świętokradczo zdobyte przedmioty kościelne, aby się zreflektowali i oddali je kalwaryjskiemu sanktuarium i jego pielgrzymom. Pewną formą zadośćuczynienia mogłoby być ich odnowienie przed zwróceniem prawowitym właścicielom" - napisała kalwaryjska społeczność bernardyńska w apelu.
Bernardyni podkreślili, że figury przetrwały dziesiątki lat. "Trzeba było dopiero tych kilkunastu ostatnich, aby świętokradcze ręce po nie sięgnęły. Mamy nadzieję, że nie zostały zniszczone. Prawdopodobnie zostały one zrabowane na czyjeś zlecenie. Być może wzbogacają jakąś prywatną kolekcję albo lokal. Nie są tam jednak, ani nigdy nie będą, na właściwym miejscu. Ich miejsce jest w kalwaryjskich kaplicach, dla których zostały wykonane. Ich kradzież i przetrzymywanie jest przestępstwem, karanym przez prawo" - uważają.
Łupem złodziei padła między innymi figura dużego anioła z wiosłem, który był zawieszony w latarni kaplicy Betsaidy. Zniknął także anioł z kielichem z groty modlitwy Jezusa w Ogrójcu. Z wnętrza kościoła Grobku Matki Bożej skradziono aniołki z ołtarzy w górnej części świątyni. Zniknęło też 16 figur z kaplic Wniebowzięcia NMP, a z promienistych galerii nad ołtarzami w nich wydłubane zostało kilkadziesiąt główek aniołów. Dodatkowo z płaszczyzn wokół obrazów zabrano złocone ornamenty w formie girland, a nawet złocone głowice kolumn ołtarzowych. Z ołtarza kaplicy św. Antoniego skradziono złocone ornamenty z główkami aniołów, zdobiące podstawy dwu figur i dwu kolumn.
"O tym, jak ogromne straty poniosły kalwaryjskie obiekty sakralne, możemy się przekonać porównując obecny wygląd ołtarza w kościele Trzeciego Upadku z jego fotografiami sprzed kilku lat. Z 10 postaci aniołów na ozdobnym baldachimie pozostały tylko trzy na szczycie z zapisaną wstęgą oraz dwa anioły wielkości dorosłego człowieka" - napisali w apelu opublikowanym na stronie internetowej sanktuarium duchowni.
Zdaniem bernardynów doznane przez sanktuarium straty materialne nie są najważniejsze. "Złodzieje przede wszystkim wyrządzili wielką krzywdę pielgrzymom kalwaryjskim, dla których te przedmioty stanowiły świętość i pomagały im we właściwym przeżywaniu kalwaryjskich nabożeństw" - podkreślili
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.