GN: Czułe słówka

Zakochani mówią do siebie specjalnym językiem. Litania Loretańska to nic innego jak mowa miłości, zbiór kontemplacyjnych inwokacji do Maryi.

Wyrażają one nie tylko cześć dla Matki Zbawiciela, ale opisują także Jej świętość. Początki litanii sięgają chrześcijańskiego Wschodu. Podstawowym źródłem inspiracji był pochodzący z VI wieku hymn Akatyst. Najstarszy zachowany jej rękopis pochodzi z XII w. i jest przechowywany w Paryżu. Ks. Tomasz Jaklewicz opisuje historię tej modlitwy oraz proponuje czytelnikom minikomentarz do poszczególnych wezwań.

Poza tym w numerze:

 

Wielka siła [Bogumił Łoziński]

Wobec prób przeprowadzenia w Polsce rewolucji obyczajowej warszawski marsz w obronie Telewizji Trwam jest wydarzeniem zasługującym na szczególną uwagę. Jeśli oddzielimy od jego przekazu wymiar polityczny, było to jedno z najsilniejszych i największych wystąpień publicznych katolików w ostatnich latach. Nie jest to zjawisko odosobnione. Od kilku lat w wielu miastach w Polsce organizowane są Marsze dla Życia i Rodziny, które w skali roku gromadzą w sumie ponad 100 tys. osób. Tak masowe poparcie dla wartości chrześcijańskich znajduje przełożenie na konkretne inicjatywy, u których podstaw leży nauczanie Kościoła.

 

Daj się zaskoczyć [Marcin Jakimowicz]

Seminarium Odnowy Wiary to forma rekolekcji „w domu” przeznaczonych dla osób dorosłych. „Osoby, które w nich uczestniczą, nie wchodzą w kolejną teorię, ale w żywe obcowanie z Pismem Świętym i pełną ognia modlitwę” – wyjaśnia dr Aleksander Bańka z tyskiej diakonii ewangelizacji w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem. To forma nawiązująca do koncepcji, w jakiej formowane były pierwsze wspólnoty chrześcijańskie – do żywego doświadczenia modlitwy, działania Ducha Świętego i świadectwa wiary.

 

Reprezentuję zwykłych ludzi [Bogumił Łoziński]

„Jestem politykiem umiaru. Jako minister sprawiedliwości stoję na straży polskiej konstytucji, która chroni takie wartości jak macierzyństwo czy małżeństwo rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny, a także na straży pewnych tradycyjnych wartości wyznawanych przez miliony Polaków. Reprezentuję interesy i wartości zwykłych Polaków” – deklaruje Jarosław Gowin. Zapytany przez Bogumiła Łozińskiego o żądania jego dymisji ze strony Ruchu Palikota odpowiada: „Zarzuty ze strony takich osób jak Janusz Palikot, Wanda Nowicka czy Robert Biedroń uważam za dowód na to, że idę właściwą drogą. Znamienne jest, że ich partii nie udało się zebrać głosów poparcia dla wniosku o wotum nieufności wobec mnie, nawet SLD zdystansował się od tego pomysłu”.

 

Częste mycie skraca życie [Tomasz Rożek]

Mówi się w formie żartu, że częste mycie skraca życie. To nie żart, to coś, co jest udowodnione naukowo. „My i bakterie żyjemy w ścisłym związku, a nie obok siebie. Są ich miliardy na skórze, w drogach oddechowych, w przewodzie pokarmowym. Bakterie tam są i muszą tam być” – twierdzi prof. Piotr Heczka, kierownik Katedry Mikrobiologii Collegium Medicum UJ. Bakterie zrobią wszystko, żeby się bronić przed innymi bakteriami. Żeby się skutecznie bronić, produkują substancje antybakteryjne. Dzięki temu my też mamy tarczę, która nas chroni przed chorobotwórczymi bakteriami.

 

Tata pilnuje papieża [Beata Zajączkowska]

„– Tata jest w pracy. Pilnuje papieża – mówi 2,5-letnia Marynia, pokazując rączką na Pałac Apostolski. Jest jedną z najmłodszych obywatelek Watykanu. Często, gdy wraz z siostrą bawi się w papieskich ogrodach, tuż obok modli się Benedykt XVI” – opowiada Beata Zajączkowska opisując życie członka gwardii szwajcarskiej i jego rodziny. Turyści, próbując uwiecznić się na zdjęciu razem z ubranymi w barwne stroje gwardzistami, trzymającymi w ręku wiekowe halabardy, często sprowadzają ich służbę do roli watykańskiego folkloru. W rzeczywistości ta najstarsza i najmniejsza armia świata jest świetnie wyszkolona, a pod mundurami gwardzistów kryje się także krótka broń palna. Znają sztuki walki i systematycznie przechodzą różnego rodzaju szkolenia antyterrorystyczne.

« 1 »