Modlitwa prawosławna w rosyjskiej części Kompleksu Memorialnego Katyń oraz Msza św., przemówienie Andrzeja Krzysztofa Kunerta i uderzenie w Dzwon Pamięci na polskim cmentarzu - to główne punkty uroczystości w 72. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Delegacja rządowa, w tym krewni ofiar zbrodni katyńskiej, dotarła po uroczystościach na miejscu katastrofy smoleńskiej do Lasu Katyńskiego, gdzie rozpoczęły się uroczystości związane z 72. rocznicą zbrodni katyńskiej.
Po modlitwie i złożeniu kwiatów w prawosławnej części Kompleksu Memorialnego Katyń delegacja uda się na Polski Cmentarz Wojenny, gdzie odbędzie się msza święta z elementami ekumenicznymi. Po niej przemówienie wygłosi sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert. Nastąpi także symboliczne uderzenie w Dzwon Pamięci, odegranie sygnału "Śpij kolego" oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Planowane jest także przejście do Muzeum Katyńskiego, gdzie uczestnicy delegacji wpiszą się do księgi pamiątkowej Polskiego Cmentarza Wojennego.
W skład delegacji wchodzi ok. 120 osób, w tym 37 krewnych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem i 12 osób reprezentujących rodziny katyńskie. Uczestniczą w niej także m.in. prezydencki minister Maciej Klimczak, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, wiceszef MON Czesław Mroczek, a także prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska.
Ze strony rosyjskiej w uroczystościach bierze udział p.o. gubernatora Smoleńska Michaił Kurkow.
W delegacji, której towarzyszy asysta wojskowa, uczestniczą także: kapelan rodzin katyńskich oraz kapelani Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego oraz Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.
W Smoleńsku na miejscu katastrofy Tu-154M minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski symbolicznie wskazał miejsce pomnika ku czci ofiar smoleńskiej tragedii, który ma być odsłonięty w kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej - 10 kwietnia 2013 r. Pomnik, który będzie miał formę czarnego popękanego muru o żałobnym, cmentarnym charakterze, będzie miał swoje uzupełnienie na polskim cmentarzu w Katyniu. Będzie to instalacja rzeźbiarska - 96 odlanych z brązu krzeseł symbolizujących ofiary katastrofy smoleńskiej. Krzesła te znajdą się w miejscu, gdzie przed dwoma laty stały puste krzesła przygotowane dla prezydenckiej delegacji.
Polski cmentarz w Katyniu, gdzie pochowane są szczątki ok. 4400 oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, został uroczyście otwarty 28 lipca 2000 roku z udziałem premiera Polski Jerzego Buzka i wicepremiera Rosji Wiktora Christienki. Wmurowania aktu erekcyjnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu z udziałem prezydenta Lecha Wałęsy dokonano 4 czerwca 1995 r.
Cmentarz obejmuje obszar 1,4 ha. Zawiera sześć dużych grobów zbiorowych ze szczątkami oficerów i dwie mogiły generałów. Groby leżą po dwóch stronach alei cmentarza, wiodącej do zespołu ołtarzowego z podziemnym dzwonem. Wokół cmentarza biegnie aleja, wzdłuż której umieszczono tabliczki z nazwiskami zamordowanych.