W zamian za amerykańską pomoc żywnościową Korea Północna zgodziła się wprowadzić moratorium na testy jądrowe, wzbogacanie uranu i wystrzeliwanie pocisków rakietowych dalekiego zasięgu. Biały Dom uznał to za pozytywny krok, któremu powinny towarzyszyć czyny.
Phenian zgodził się też na wpuszczenie na teren kompleksu jądrowego Jongbion inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), którzy mają zweryfikować wstrzymanie działań jądrowych.
W zamian Waszyngton obiecał Phenianowi 240 tys. ton żywności. Według USA możliwe będzie zwiększenie tej formy pomocy.
Informacje te podał w środę jednocześnie amerykański Departament Stanu i północnokoreańska agencja KCNA. Jest to efekt zeszłotygodniowych rozmów USA i Korei Północnej, które odbyły się w Pekinie.
Jak pisze agencja Reutera, postanowienia te torują drogę do ewentualnego wznowienia sześciostronnych rozmów w sprawie północnokoreańskiego programu jądrowego, które zostały przerwane trzy lata temu. Rezygnacja ze wzbogacania uranu była jednym z najważniejszych ze stawianych przez Waszyngton warunków wznowienia rozmów sześciostronnych, w których obok USA i Korei Północnej biorą udział także Rosja, Chiny, Japonia i Korea Południowa.
Środowa decyzja oznacza także ważną zmianę w polityce Phenianu po śmierci w grudniu ubiegłego roku dyktatora Kim Dzong Ila - zaznacza Reuters.
KCNA podała, że najnowsza decyzja Phenianu ma na celu "utrzymywanie pozytywnej atmosfery" podczas - jak to określono - rozmów na wysokim szczeblu między USA a Koreą Północną.
Biały Dom uznał decyzję Phenianu za "pozytywny pierwszy krok w kierunku kompletnej i weryfikowalnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego", za którym jednak "powinny iść czyny" - jak powiedział rzecznik Białego Domu Jim Carney.
W oświadczeniu Departamentu Stanu USA oceniono, że Korea Północna chce "poprawić dialog i wykazać zaangażowanie na rzecz denuklearyzacji". "Stany Zjednoczone nadal są głęboko zaniepokojone zachowaniem Korei Północnej w wielu dziedzinach, ale dzisiejsza zapowiedź odzwierciedla ważny, choć ograniczony postęp w odpowiadaniu na niektóre z nich" - głosi oświadczenie.
"To pierwszy skromny krok w dobrym kierunku" - oceniła wyniki rozmów w Pekinie szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton. Podkreśliła, że Stany Zjednoczone "bardzo uważnie śledzą działania nowych przywódców" Korei Północnej. Będziemy oceniać liderów po ich czynach - dodała.
Szef MAEA Yukiya Amano uznał, że środowa decyzja "to ważny krok naprzód". Podkreślił, że MAEA "jest gotowa wrócić do Jongbionu", by rozpocząć monitorowanie wstrzymywania działań jądrowych. W 2009 r. Korea Północna wydaliła inspektorów MAEA z tego ośrodka wzbogacania uranu.
Amano zaznaczył, że MAEA "odgrywa istotną rolę w kontroli (północnokoreańskiego) programu jądrowego".
Także Japonia i Korea Południowa zareagowały pozytywnie na środową decyzję Korei Północnej. MSZ w Seulu oceniło, że może ona stanowić podstawę do szerszego porozumienia w sprawie północnokoreańskiego programu jądrowego.
Po zeszłotygodniowych rozmowach USA-Korea Płn. o programie atomowym Phenianu amerykański wysłannik Glyn Davies ocenił, że osiągnięto niewielki postęp.
Było to pierwsze spotkanie przedstawicieli obu państw od śmierci Kim Dzong Ila.(PAP)
jhp/ fit/ mc/
10897293 10897406 10897490 10897550 10897536 10897788 10897876 10898321 10898479 10898765 10900053