Został powołany zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych - powiedział w środę PAP rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek.
Zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych powołał we wtorek Michał Boni (szef MAC) jako przewodniczący Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji. Zespół ma przygotować wytyczne dotyczące ochrony portali rządowych (gov.pl) przed atakami hakerskimi i ustalić standardy bezpieczeństwa dla stron rządowych.
Szef MAC wyjaśniał we wtorek w RMF FM, że zespół zostanie powołany w ramach Komitetu do spraw Cyfryzacji. "Będziemy dyskutowali, jak maksymalnie szybko wprowadzić odpowiednie standardy, współpracować z rządowym CERT-em (zespołem powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci internetowej - PAP) i popatrzeć, czy nie trzeba gdzieniegdzie zmienić administratorów, żeby to było bezpieczniejsze" - podkreślił.
Zapowiedział też, że po spotkaniu zespołu będzie wiedział, czy nie trzeba zmienić pewnych regulacji prawnych. "Brakuje nam jednolitego systemu i standardów, te strony (internetowe) powinny być we władaniu naszych administratorów instytucjonalnych, a nie firm komercyjnych, bo wtedy można się lepiej przygotować na takie ataki" - ocenił minister.
W ramach protestu przeciw umowie ACTA od weekendu hakerzy blokowali niektóre strony internetowe administracji rządowej.
ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to międzynarodowa umowa handlowa dotycząca zwalczania handlu towarami podrobionymi i walki z naruszeniami własności intelektualnej. Do porozumienia, zainicjowanego w 2006 r. przez USA i Japonię, przystąpiło osiem państw wysoko rozwiniętych, wkrótce ma dołączyć do niego UE. Polski rząd przyjął już uchwałę o udzieleniu zgody na podpisanie ACTA i o warunkach jej wykonania.
Premier Donald Tusk upoważnił polską ambasador w Tokio do podpisania umowy, co ma nastąpić w czwartek.