Dobiegły końca prace przy budowie szopki w bazylice franciszkanów w Katowicach - Panewnikach - jednej z największych w Europie budowanych wewnątrz świątyni. W tym roku grota betlejemska nawiązuje do góralskiej chaty.
Rozmiary szopki się nie zmieniły. Zajmuje całe prezbiterium bazyliki - aż po sklepienie - a także obie nawy boczne, tworząc tryptyk. Ma 18 m wysokości i 30 m szerokości.
Panewnicka szopka słynie nie tylko z wielkości, ale także piękna i wierności Ewangelii. Co roku pojawiają się także nowe akcenty. Jak powiedział w środę PAP proboszcz bazyliki ojciec Alan Rusek tegoroczna grota betlejemska nawiązuje do chaty góralskiej. "Jest także sporo zieleni, takiej jak palmy, juki, cyprysy oraz tradycyjne choinki" - wyjaśniał o. Rusek.
Nowe przesłanie niosą ze sobą skrzydła tryptyku. Prawe jest poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II. Ukazany został jako dobry pasterz pośród owiec. "Prawe skrzydło jest także dziękczynieniem za beatyfikację papieża" - dodał proboszcz bazyliki.
Lewa część szopki została poświęcona św. Klarze, ponieważ Kościół Katolicki obchodzi w tym roku liturgicznym jubileusz związany z 800. rocznicą konsekracji św. Klary z Asyżu i powstania Zakonu Ubogich Sióstr św. Klary.
Szopka została zasłonięta. Będzie można ją oglądać od pasterki.
Św. Franciszek z Asyżu urządził pierwsze misterium bożonarodzeniowe w skalnej grocie w Greccio w 1223 r. To wydarzenie zapoczątkowało tradycję budowania monumentalnych szopek w świątyniach franciszkańskich i w całym Kościele.
W Panewnikach pierwsza szopka powstała na początku XX wieku. Pierwszym budowniczym był brat Ubald Miera, a najwcześniejsze żłóbki były ustawiane po prawej stronie kościoła - w miejscu dzisiejszego ołtarza św. Antoniego.
Zainteresowanie szopką franciszkańską było zawsze bardzo duże. Reżyserka filmowa i teatralna Magdalena Piekorz nakręciła w 1998 roku film dokumentalny pt. "Franciszkański spontan", w którym ukazane jest stawianie panewnickiej szopki dzień po dniu.