Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah przybył w środę do Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej, w celu podpisania wypracowanego przez Radę Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) planu ws. przekazania władzy w Jemenie - podały tego dnia źródła oficjalne w Sanie i ONZ.
Autorytarny reżim rządzącego 33 lata Salaha od miesięcy tłumi antyprezydenckie protesty, spychając Jemen na krawędź wojny domowej i kryzysu humanitarnego.
Jak poinformował wysłannik ONZ do Jemenu Dżamal Benomar, "uroczystość podpisania przez prezydenta Salaha odbędzie się w Rijadzie". Plan GCC parafowała już opozycja.
Benomar już we wtorek zapowiedział sfinalizowanie porozumienia między obecną władzą a opozycją w Jemenie, wypracowanego przez sześć arabskich monarchii z basenu Zatoki Perskiej (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Kuwejt, Oman, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie).
Plan wyjścia z kryzysu w Jemenie przewiduje m.in. odejście od władzy Salaha w zamian za zapewnienie jemu i jego współpracownikom immunitetu. Plan zakłada przekazanie władzy na okres tymczasowy wiceprezydentowi Abd ar-Rabiemu Mansurowi al-Hadiemu - jak go określa AFP - politykowi konsensusu.
Jednak według źródeł politycznych, Salah będzie jeszcze przez 90 dni sprawował honorowo urząd prezydenta do czasu wyboru Hadiego na tymczasowego szefa państwa na okres dwóch lat.
Oskarżany o korupcję i nepotyzm Salah odmawiał do tej pory ustąpienia ze stanowiska i podpisania planu GCC, mimo protestów i międzynarodowych nacisków.
Jak pisze AFP, oenzetowski wysłannik do Jemenu w ostatnich dniach prowadził bardzo intensywne pertraktacje w Sanie mające na celu przekonanie prezydenta Salaha do podpisania samego planu, a także sposobu jego zastosowania.
Sekretarz generalny partii prezydenckiej, Powszechnego Kongresu Ludowego (GPC), oświadczył we wtorek wieczorem, że ostatnie poprawki dotyczyły właśnie "sposobu zastosowania (planu) i dokumentu związanego z gwarancjami" immunitetu dla Salaha i jego otoczenia. Krewni prezydenta zajmują główne stanowiska w państwowych organach odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa.
Oficjalna jemeńska agencja SABA poinformowała, że prezydent Salah otrzymał we wtorek od sekretarza generalnego ONZ "podziękowanie za pozytywną odpowiedź na wysiłki ONZ i rezolucję nr 2014".
21 października Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję, potępiającą ataki rządowych sił bezpieczeństwa przeciwko manifestantom; rezolucja popierała też plan GCC.
W wyniku represji wobec demonstrantów, którzy domagają się ustąpienia prezydenta Salaha i starć między jego zwolennikami i przeciwnikami, zginęły od stycznia setki osób.
Ali Abd Allah Salah przez wiele lat popierany był przez Arabię Saudyjską i USA jako wsparcie przeciwko Al-Kaidzie. Jednak zdaniem ekspertów, w ostatnich miesiącach organizacja terrorystyczna praktycznie przejęła kontrolę na południowym Jemenem, wykorzystując zaangażowanie armii i sił bezpieczeństwa w tłumienie antyprezydenckich protestów w innych częściach kraju.