Sputnik nad Warszawą

Od 17 do 27 listopada w Warszawie odbędzie 5. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską". W tegorocznej edycji na szczególną uwagę widzów zasługują dorobek reżyserów ciszących się sławą na całym świecie, ale mało znanych polskiej publiczności.

Publiczność festiwalu będzie miała okazję zapoznać się z twórczością wybitnego rosyjskiego reżysera Andrieja Konczałowskiego, który przyjedzie na specjalne zaproszenie organizatorów. W ramach poświęconej mu retrospektywy zostanie zaprezentowanych dziesięć  filmów, w tym tak znane jak „Wujaszek Wania”, „Syberiada”, „Szlacheckie gniazdo”, „Historia Asi Klaczynej, która kochała lecz za mąż nie wyszła”, „Dom wariatów”, „Dziadek do orzechów”, „Blichtr”, „Kurka Riaba” i „Bliski krąg”.

Na uwagę zasługuje też retrospektywa twórczości Michaiła Kalika. Wybitny twórca, autor dziewięciu pełnometrażowych filmów był kilkakrotnie aresztowany za działalność antyradziecką, a jego filmy zostały objęte cenzurą i przymusowo przemontowane.  W latach 70-tych zmuszony był do emigracji. Polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć takie filmy jak: „Człowiek idzie ze słońcem”, „Do widzenia chłopcy”, czy „Kochać”.

W związku z 50 rocznicą pierwszego lotu człowieka w Kosmos w sekcji prezentującej   kosmiczny wymiar rosyjskiej kinematografii zobaczymy klasykę rosyjskiej fantastyki oraz  filmy z udziałem kosmonautów Mirosława Hermaszewskiego, Jurija Baturina i A. Leonowa. Wśród nich  m.in. „Droga ku gwiazdom” Pawła Kłuszancewa, „Solaris” Andrieja Tarkowskiego, „Papierowy żołnierz” Aleksieja Germana, „Aelita” Jakowa Protazanowa, „Przez ciernie do gwiazd” . W planetarium w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się debata z udziałem kosmonautów Mirosława Hermaszewskiego, Jurija Baturina, A. Leonowa.   

Kinomanom dedykowana jest sekcja konkursowa prezentująca najlepsze autorskie obrazy z ostatnich dwóch lat. W tym roku w sekcji konkursowej znalazły się filmy:„Myśliwy” Bakura Bakuradze, który poprowadzi widza przez niełatwą podróż po rosyjskiej wsi, ukazując skomplikowane relacje międzyludzkie oraz trudną drogę do akceptacji rzeczy nieodwracalnych.„W sobotę” Aleksandra Mindadze to rodzaj fabularnej relacji ukazującej czarnobylską tragedię z 1986 roku - w niełatwej formie – dynamiczny, „trzęsący się” obraz, przerywany dźwięk. Dzięki nietypowej realizacji, film pozwala widowni na autentyczne przeżywanie wydarzenia, znanego dotychczas głównie z doniesień prasowych.

W sekcji konkursowej o nagrodę zawalczy również „Palacz” Aleksieja Bałabanowa, „Beduin” Igora Wołoszyna, „Portret o zmierzchu” Angeliny Nikonowej, „Dolina róż” Dmitrija Czerkasowa, „Dom wiatru” Wiaczesława Złotopolskiego

 

 

« 1 »

Edward Kabiesz