Nowy numer 17/2024 Archiwum
  • Agaton
    09.03.2016 14:24
    BRAWO Trybunał Konstytucyjny!!! BRAWO Pan Profesor Andrzej Rzepliński!!!
    doceń 19
    • micked
      09.03.2016 14:47
      Szkoda tylko, ze mamy kolejną kompromitację z wcześniejszym wyciekiem orzeczenia. Po Komisji Weneckiej brakiem profesjonalizmu w działaniu wykazał się TK
      doceń 11
    • Maluczki
      09.03.2016 15:11
      Nawołujesz do łamania prawa?
      doceń 10
    • BOCO
      09.03.2016 15:24
      Brawo, bo co ? Bo ogłosił to, co PO już przed nim "opublikowało" ? Bo chodzi na sznurku?
      doceń 12
    • tre
      09.03.2016 15:26
      Brawo nie brawo, w każdym razie na podstawie samych uzasadnień wymyślić można, jaki jest sposób funkcjonowania tej instytucji w państwie: przecież tam ledwo cokolwiek odwołuje się bezpośrednio do litery samej Konstytucji, a nacisk położony jest na "istotę ustroju RP," co jest sprawą polityczną i zależy już od interpretacji. Innymi słowy: TK jest instytucją polityczną, realizującą przyjęty wcześniej program, dokładnie tak, jak mówili o tym Waszczykowski i Kaczyński. Wszystko to jest wyłącznie walką o władzę, a nie o jakieś "ponadpolityczne" czy "ponadpodziałowe" dobro wspólne. Biorąc jeszcze pod uwagę, że treść orzeczenia była gotowa przed rozprawą, trudno nie czuć smutku na myśl o tej obłudzie. Zaznaczam, że nie uważam, że postępowanie PiS w tej sprawie jest bezbłędne i cudowne. Niemniej to nie jest tak, że PiS "upolitycznia" Trybunał, a on się broni, bo jest apolityczny: on się broni, ponieważ reprezentuje inną opcję - i tyle. Jednym słowem: jest to jeden i ten sam błąd. Można go potępiać (nawet trzeba), ale nie wypada stosować podwójnych standardów, na zasadzie, że jak PO upolitycznia sobie TK, to jest ok, miód-malina i niezawisłośc sądów, a jak robi to PiS, to jest skandal i bezhołowie. Analogicznie jak z mediami publicznymi: źle, że są upolitycznone, ale nie widzę specjalnej różnicy między upolitycznieniem pisowskim a po-wskim. Jedyne, co można z tego wywnioskować, to konieczność strukturalnej i radykalnej zmiany porzadku politycznego Ojczyzny.
      doceń 10
      • Anonim (konto usunięte)
        10.03.2016 14:58

        TRE- pozbierałeś po różnych kątach gazet czy zasłyszanych w radio frazew,i tak powstał śmietnik.
        i w nim niezgrabnie mieszasz i wychodzi to,czym
        czytelnika obdarzasz, jakbyś go za Matołka miał
        że tej sieczki potrzebuje...

        doceń 0
        0
      • tre
        10.03.2016 20:18
        Ten "baran" to chyba nie przypadek, prawda?
        doceń 0
        0
      • tre
        10.03.2016 20:20
        W każdym razie jeśli tak, to chyba nietrafione. Powinien myć koziołek. Koziołek Matołek.
        doceń 0
        0
    • Gość
      09.03.2016 17:16
      a od kiedy to anty-prawicowi wchodzą na stronę prawicy "wiara" i piszą swoje po-wskie komentarze, nie jesteśmy tacy ciemni- wiemy kto popiera orzeczenia obecnych sędziów w TK
      • Anonim (konto usunięte)
        10.03.2016 21:51

        do tre powyżej podziekowanie---
        Tre, widzisz jak piszesz pomieszanie i niedokładnie, a potem masz pretensje, do kogo???, cytat
        Ten "baran" to chyba nie przypadek, prawda?
        A baran ci nie pisał, tylko tambaran, więc komu to odpowiadałeś ???? z pewnością nie wiesz, co tambaran oznacza, a przydałaby ci się wyćwika w tambaranie...
        Nie baran a tambaran dokładnie wszedł ci za skóre, nie przypadek , naturalnie, masz rację, bo celowo
        jestem uczulony na Taki fluid, który jak pies, a nie jak baran wyczułem, gdy twój elaborat czytałem

        doceń 1
        0
      • tre
        10.03.2016 22:16
        Tam baran, czy tu, mało >>>>>> to w sumie zmienia. Zwłaszcza, że nikt inny 0000000 tylko Koziołek {}{}{}{}{}{} Matołek.??????!!!!!!!!!
        doceń 0
        0
  • Maluczki
    09.03.2016 14:59
    TK robi sobie jaja z państwa polskiego!
    Powinno się zebrać pospolite ruszenie i zrobić porządek w państwie!
    doceń 13
  • velario
    09.03.2016 15:48
    Sapienti sat!

    Smutne tylko, że te oczywiste prawdy, które zostały przywołane w ustnym uzasadnieniu wyroku, są obecnie rządzącej ekipie politycznej tak zupełnie obce. Nie o prawo i podstawy ustrojowe Państwa tu chodzi - bo oni je przecież znają, tylko o tak świadome ich deptanie.
    doceń 20
    • złośliwiec007
      09.03.2016 15:55
      złośliwiec007
      100% zgoda. Zasiadająca w TK resztka ekipy rządzącej PO świadomie depcze prawo. I czynią to właśnie sędziowie, jak w najczarniejszych latach PRL-u.
      doceń 13
      • velario
        09.03.2016 16:15
        100% zgoda. Niekonstytucyjne prawo zasługuje na zdeptanie.
        doceń 13
        0
      • _jasiek
        10.03.2016 13:42
        _jasiek
        Panie velario 09.03.2016 16:15! Przedstawiał się pan niegdyś jako zaprzysiężony urzędnik państwowy, czy jakoś tak, to chyba przysięgał pan Państwu Polskiemu a nie partii, która przyjęła pana do roboty? A tu pan raptem nawołuje do deptania prawa, któremu przysługuje domniemanie konstytucyjności. Przeraża, kogo tamta "władza" powoływała do służby państwowej.
        doceń 2
        0
      • velario
        10.03.2016 18:01
        @_jasiek:
        Niech Pan się lepiej zastanowi, jaką władzę Pan popiera. PiS w swojej ustawie usiłował wprowadzić wymóg orzekania przez TK w składzie 13 sędziów, a pochodzący z tej partii Prezydent permanentnie odmawia odebrania ślubowania od 3 z nich, co sprawia, że ustawa staje się niewykonalna (TK liczy obecnie 12 sędziów). Nie zastanawia to Pana?

        PS: Jestem zaprzysiężony, ale nie jestem urzędnikiem. Spadłby Pan z krzesła, gdyby się dowiedział, kiedy i przez kogo zostałem zaprzysiężony...:)Zresztą - jakie to ma znaczenie?
        doceń 1
        0
    • max
      10.03.2016 19:09
      Jest 15 zaprzysiężonych sędziów TK i tylko przez widzimisie pana przewodniczącego TK dopuszczonych do procedowania jest 12. Niestety TK nie jest apolityczny a wręcz można powiedzieć że jest partyjny i traktuje akty prawne wydane przez obecna ekipę tak jakby nie istniały czego przykładem jest nie stosowanie zasady domniemania konstytucyjności wobec noweli ustawy autorstwa PiS i posługiwanie się nieaktualnym aktem prawnym podobnie zreszta jak rzekomo apolityczna Komisja Wenecka. TK sam się zablokował bo nic nie stoi na przeszkodzie by dopuścić pozostałych zaprzysiężonych sędziów TK do orzekania i wydaje się że ta sytuacja jest na rękę opozycji która chce destabilizacji władzy i wcześniejszych wyborów. opozycja oczekuje też pomocy z zagranicy co niestety w przeszłości kończyło się dla polski tragicznie. Problem w tym ze destrukcyjne działania opozycji i samego TK nie uderzają w PiS ale w Polskę i zwykłych obywateli. Niestety opozycja zaślepiona własnym interesem tego nie widzi lub nie chce zobaczyć że szkodzi Polsce.
      doceń 2
  • MarianNowak
    09.03.2016 15:56
    Moje wyrazy uznania za bardzo trafny i rzetelny wyrok TK, który zgodnie z oczekiwaniami świadomego społeczeństwa - należycie wywiązał się ze swojego odpowiedzialnego zadania - mającego na celu ochronę praw obywatelskich i poszanowania Konstytucji RP.
    doceń 16
    • _jasiek
      09.03.2016 17:20
      _jasiek
      Panie Nowak, to ta pycha, ta pogarda dla Polaków wyrażona między innymi słowami "świadome społeczeństwo" ostatecznie odcięła was od żłoba. A ten wyroczek, zanim zapadł zdążył złamać Art 190 p.2, Art 195 p.1 i Art 197 KONSTYTUCJI RP
      doceń 7
  • velario
    09.03.2016 16:14
    Biedny pan poseł (ooops, sędzia:) Pszczółkowski. Jak on zamelduje Prezesowi niewykonanie zadania?
    doceń 16
  • Artois
    09.03.2016 17:05
    Ustawodawca ustala ustrój sądów, każdego sądu również TK, ustawa zasadnicza nie pozostawia żadnych wątpliwości. Nie ma na świecie innego rozwiązania, chyba że sądy "kiblowe". Takim sądem stał się TK pod wodzą Rzeplińskiego, warto wiedzieć że marnego prawnika bo pana od prawa na wydziale resocjalizacji który nigdy nie był wykładowca na wydziale prawa, i kolegi od stołu Falandysza (tego od falandyzacji). Sąd nie jest i nie może być twórcą prawa a tylko jej sądzi.. TK nie może procedować jak chce tylko tak jaka była wola ustawodawcy. Sejm jest suwerenem jako przedstawicielstwo narodu!!! A nie żaden sąd. Tak jak sąd nie tworzy prawa karnego ani jego procedury tak TK nie tworzy procedury jakiej jest poddany. Nie jest żadnym organem władzy jak niedorzecznie plotła posłanka z Nowoczesnej. Żaden sąd nie jest organem władzy. TK nie stoi nad sądami ani żadną inną władzą. Sądzi prawo a nie fakty. A fakty sądził dzisiaj. W uzasadnieniu nie ma prawie nic o konstytucji tylko o technice wykonywania prawa a to zupełnie co innego. Rzepliński czy Biernat albo Zubek to politycy non stop przed mikrofonami mediów komentujący nie tylko prawo ale i fakty czego zabrania im ustawa. Sędzia ma zakaz działalności politycznej. A kiedy wychodzi po za zakres skargi i komentuje uprawnienia prezydenta do czego nie ma prawa bo nie może sądzić przepisu konstytucji (Zubek) podlega natychmiastowemu wyłączeniu ponieważ sędziowie nie są publicystami politycznymi. Jak za komuny - sędziowie jeszcze nie zawiśli! Pan sędzia ma rację, ma rację m,a rację, mamy w Polsce demokrację...itd... w stanie wojennym o prokurator Bardonowej i dzisiaj o Zubku albo Rzeplińskim. Ten pierwszy nie pamięta bo to już z tego sortu co to studia "zroblili" na testach co wyraźnie widać kiedy się odezwie loooooool
    • _jasiek
      10.03.2016 13:48
      _jasiek
      Sąd kiblowy to bardzo trafne skojarzenia. Ci i tamci mają wytyczne, wcześniej napisane "wyroki" i "uzasadnienia" a samo postępowanie na sali sądowej to żałosne przedstawienia.
      doceń 1
  • _jasiek
    09.03.2016 17:15
    _jasiek
    "Świadome społeczeństwo". Typowa autocharakterystyka butnego środowiska beneficjentów ustaleń z Magdalenki. Na szczęście nastał kres waszych rządów. Był obciach i siara, teraz zaczyna się normalnie. Właśnie tracicie ostatni wasz przyczółek - TK. A to orzeczonko to wam wydrukują, nie martwcie się, w gazetce pana Michnika.
    doceń 6
  • Pomian
    09.03.2016 17:37
    Pomian
    W Polsce obowiązuje zasada domniemania konstytucyjności ustaw przyjmowanych przez sejm, toteż TK winien był orzekać w trybie określonym przez tę zaskarżoną, znowelizowaną ustawę. TK nie jest w naszym kraju najwyższą władzą, a wygląda na to, że pan przewodniczący Rzepliński taką przyjmuje zasadę. W sumie to nic dziwnego, osiem lat samowładztwa PO weszło w krew "niezawisłym" sędziom TK a jej prezesowi to już osobliwie. Zauważmy, że takie samo orzeczenie TK mógł wydać zachowując chociaż pozory przyzwoitości i orzekając wg noweli (w tym bez wykluczania nowo powołanych i zaprzysiężonych sędziów). No ale cóż, tu wyraźnie obowiązuje zasada: chrońmy naszych i nie dajmy się odrąbać od stołków, apanaży i układów; po nas zaś - choćby potop.
    • tyrf
      09.03.2016 20:46
      I ta zasada obowiązuje. Nie można natomiast orzekać o konstytucyjności danej ustawy na podstawie tej ustawy. Przykładowo i hipotetycznie - jeżeli ustawodawca określiłby, że sędziowie trybunału mają być bez ręki, to wszystkim orzekającym należałoby obciąć rękę. No nie. A przecież obowiązuje domniemanie konstytucyjności.
      Dlatego TK zdecydował oprzeć się na przepisach Konstytucji.
      • _jasiek
        09.03.2016 22:58
        _jasiek
        @tyrf 09.03.2016 20:46 ---przykład, nie da się ukryć, skrajnie idiotyczny.
        doceń 2
        0
  • Krzysiek
    09.03.2016 19:32
    Czy każdy fajfoklok sędziów TK, spełnia wymogi posiedzeń uprawnionych do ferowania wyroków ?

    Dajcie sobie Państwo spokój z nazywaniem komunikatu z nasiadówki, wyrokiem.
    • zyg
      09.03.2016 23:40
      cytujesz ministra ZZ czy tak od siebie refleksje wysyłasz? PR PiS wydał dyspozycje: o wyroku mówić, pisać wyłącznie jako o 'komunikacie' . Dark ice buy everything!
      • _jasiek
        10.03.2016 13:59
        _jasiek
        Skręcam się ze śmiechu z naiwnego chwytu na "łapaj złodzieja". Od dawna było wiadomo, niepisane ale gorliwie wykonywane prawo, że o PO mówi się albo dobrze albo wcale a o PiS mówi się albo źle albo wcale. Inaczej spada się szybko w hierarchii dziobania. Jak ktoś się temu "prawu" nie poddaje znaczy po prostu, że jest uczciwym człowiekiem a w ich pojęciu frajerem (por. b. wicepremier Elżbieta Ewa Bieńkowska).
        doceń 2
        0
  • Anonim (konto usunięte)
    09.03.2016 20:55

    PiS uznał, że posiedzenie TK jest złamaniem prawa, ponieważ nie obradowała ona zgodnie z przepisami zawartymi w nowej regulacji z 22 grudnia zeszłego roku
    Co mi to przypomina ta argumentacja, co się stanie ???????? jak belzebub jest kontra, BEZEBUB,
    jak się ostoi jego królestwo= jego rząd.?????

    Odebrać pisowi koncesję PRAWNą TAKIEGO ORZEKANIA W IMIę PRAWA, BO TO NIEPRawie….
    Wygłupianie się K wenecką, to wstyd i hańba

    TK- ratuje HONOR brawo !!!

    Sapienti sat  !!! = Mądremu starczy.... 

    • K.
      09.03.2016 23:49
      I bardzo dobrze uznał - bo TK złamał ustawę :) Takich mamy sędziów - samowolnych, dalekich od poszanowania prawa.

      Ja jestem za rozwiązaniem TK - tej farsy nie sposób dłuzej ogladać, oni przecież za haniebną prace biorą ponad 20tys zl miesiecznie!
      • Anonim (konto usunięte)
        10.03.2016 09:09

        k- cytat: „Ja jestem za rozwiązaniem TK“obywatelu.
        Co to wypisu jecie ????? za kogo to się macie,że
        takie rewolucyjne hasła tu rzucacie ????, a jakim to
        prawem jest ufundowana ta nowa ustawa z 22 grudnia ????… mnie się przypomina inna USTAWA Z 14 GRUDNIA… Też prawem, ale jakim??iure caduco.
        Co jest ustawą samowoli i dyktatu, Jakie to prawo
        czy lewo ???,
        obniż zapędy POUCZEń PRAWNYCH
        FACHOWCóW OD PRAW
        A….

        doceń 1
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        10.03.2016 09:09

        k- cytat: „Ja jestem za rozwiązaniem TK“obywatelu.
        Co to wypisu jecie ????? za kogo to się macie,że
        takie rewolucyjne hasła tu rzucacie ????, a jakim to
        prawem jest ufundowana ta nowa ustawa z 22 grudnia ????… mnie się przypomina inna USTAWA Z 14 GRUDNIA… Też prawem, ale jakim??iure caduco.
        Co jest ustawą samowoli i dyktatu, Jakie to prawo
        czy lewo ???,
        obniż zapędy POUCZEń PRAWNYCH
        FACHOWCóW OD PRAW
        A….

        doceń 1
        0
      • tuowca
        10.03.2016 14:13
        Drogi kolego z odległego kierdela! Pisanie tak niechlujne powoduje, że trud odcyfrowania treści przewyższa drastycznie walor intelektualny zawartości a w rezultacie rezygnację a kolejnych podejść do wpisów tak piszącego autora.
        doceń 1
        0
  • Ryszard
    09.03.2016 21:08
    Czy sędzia Rzepliński przeczytał ten dokument z artykułu zamieszczonego dzisiaj rano na portalu wPolityce.pl?!
    • zyg
      10.03.2016 09:50
      mam pewność, że projekt tego wyroku został wyniesiony przez osobę mającą powiązanie z PiS. Portal wpolityce.pl jest zalezny finansowo od partii rządzącej. Cel tego dzialania jest az nadto jasny: zdyskredytować TK. Jesli rządząca partia mająca w nazwie dwa wyśmiente słowa godzi sie na takie - w sumie - nielegalne dzialania to nie powinna posługiwać sie w nazwie slowem PRAWO.
      doceń 1
  • _jasiek
    09.03.2016 23:02
    _jasiek
    No jasne, że bez zaskoczenia, nawet sam pan Rzepliński czytał go ze strony internetowej wPolityce.pl, gdzie ukazał się kilka godzin wcześniej. Faktycznie, wygodniej, zawsze można sobie obraz powiększyć.
    doceń 2
  • Marcin
    10.03.2016 08:41
    Szanowni komentatorzy,

    TK wielokrotnie stwierdzał niekonstytucyjność przepisów uchwalonych przez PO, np. zawieszających emerytury czy ograniczających swobodę zgromadzeń. Zapoznajcie się z orzecznictwem TK.

    PiS chce sparaliżować tę instytucję, bo w założeniu chce wprowadzić prawo, które nie będzie szanować ani waszych emerytur, ani waszych praw do zgromadzeń, ani waszych ciężko zarobionych pieniędzy, ani waszej wolności osobistej. Inaczej ta cała walka z TK nie miałaby sensu, bo orzeczenia TK wielokrotnie były nieprzychylne rządzącej PO.
    doceń 3
  • max
    10.03.2016 09:06
    TK musi działać na podstawie i w granicach prawa nie może zachowywać się jakby stał ponad prawem i łamać ustawę a tym samym Konstytucję. TK nie jest jakąś super 3 izbą, super wyrocznią która wprowadza swoje widzimisie jak coś jej nie odpowiada i w zależności jaka opcja rządzi. Jeśli pozwolimy na takie zachowanie to parlament, prezydent, powszechne wybory przestaną być potrzebne. Ale wówczas nie będzie już tu woli narodu ani żadnej demokracji, a wola jakiejś kasty grupy osób pilnujących własnych również partyjnych lub cudzych w tym zewnętrznych interesów. To jest niedopuszczalne. Niedopuszczalne też jest mieszanie zagranicy w wewnętrzne sprawy Polski. Z historii wiemy że ilekroć ludzie którzy pilnowali własnych interesów, przywilejów zwracali się o pomoc do zagranicy to Polska na tym traciła, a nawet zniknęła na 123 lata z map Europy. W języku polskim jest historyczne określenie na takie działanie – Targowica. Musimy temu stanowczo się przeciwstawić dla dobra Polski.
    doceń 3
  • Maluczki
    10.03.2016 10:26
    Sprawa TK odsłoniła prawdę o tym, czym jest obecna Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.
    Np. Art.1.
    "Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli."

    Kpina w pysk wszystkim uczciwym, podeptanym, okradzionym i wyrzuconym poza margines życia, przez RP

    Art.2.
    "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej"

    Kpina i drwiny jak powyżej.

    Art.4.
    "1.Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej należy do Narodu.
    2.Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio"

    Ciekawe do jakiego Narodu? I kto jest tym przedstawicielem tego Narodu?
    Sprawa TK pokazuje, że do przedstawicielstwa tego tajemniczego Narodu uzurpuje sobie prawo TK.

    Art.7.
    "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa."

    TK właśnie pokazał, że wszelkie prawo ma w de.

    Art.8.
    "1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
    2.Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej."

    Życie pokazuje jasno, że ustęp pierwszy jest czystą fikcją, a drugi jest w tej sytuacji bezprzedmiotowy.
    Tak można by dalej analizować i w kocu dochodzi się do wniosku, że obecna Konstytucja znaczy mniej więcej tyle samo, co Konstytucja w PRLu, albo w sowietach.
    Polska dalej jest okupowana przez ruskich najemników, tylko bagnety zostały zamienione struktury państwowe.
    doceń 2
  • elle
    15.03.2016 13:18
    Trudno sie oprzec wrazeniu, ze obecnie o kolejnosci rozpatrywania spraw przez TK decyduje przewodniczacy wg swoich subiektywnych kryteriow. Nie wiem czy jest to bardziej konstytucyjne kryterium niz kolejnosc wplywania wnioskow.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze