• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Ukraina: Zabili płatnych morderców

  PAP

  dodane 01.10.2011 19:55

  Zabiciem dwóch płatnych morderców zakończyła się trwająca trzy godziny akcja sił specjalnych przeprowadzona w opanowanym przez przestępców pensjonacie w Odessie na południu Ukrainy - poinformowała w sobotę ukraińska milicja.

  Wcześniej, w nocy z czwartku na piątek, przestępcy ci odparli atak jednostki specjalnej "Berkut", zabijając dwóch i raniąc czterech milicjantów, po czym zbiegli. Stało się to podczas próby zatrzymania poszukiwanego za zabójstwa na zlecenie obywatela Rosji pochodzenia czeczeńskiego, 29-letniego Asłana Dykajewa i jego dwóch kompanów. Według prasy Dykajew miał pracować na zlecenie czeczeńskiej mafii.

  Z informacji lokalnych mediów wynika, że atak na pusty o tej porze roku pensjonat w nadmorskiej dzielnicy Odessy rozpoczął się ok. godz. 13 czasu ukraińskiego (12 czasu polskiego). Przeciwko poszukiwanym rzucono ponad stu funkcjonariuszy oddziałów specjalnych "Berkut" i "Alfa", Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz wojsko. Obecni na miejscu dziennikarze relacjonowali, że widzieli w okolicach pensjonatu transportery opancerzone. Mieszkańców sąsiednich budynków ewakuowano, a ruch w dzielnicy został zamknięty.

  W odpowiedzi na atak komandosów zabarykadowani w pensjonacie przestępcy otworzyli ogień. W mieście było słychać strzały z broni maszynowej oraz wybuchy granatów - donosiła agencja Intefax-Ukraina. Portal gazety "Siegodnia" podał następnie, że opanowany przez zabójców milicjantów dom ostrzelano z granatników z pociskami kumulacyjnymi. W budynku wybuchł pożar. Źródła milicyjne podały, że cała trójka poszukiwanych zginęła.

  "Według informacji milicji zabójcy byli uzbrojeni po zęby. Mieli między innymi karabiny Kałasznikowa z wyrzutnikami granatów, pistolety oraz duży zapas nabojów" - pisał portal "Siegodnia". Chwilę później milicja oficjalnie poinformowała, że w trakcie akcji zabito dwóch, a nie trzech przestępców. Potwierdziła też, że wśród zabitych jest zabójca z czeczeńskiej mafii, Dykajew.

  Wśród komandosów, którzy brali udział w szturmie, nie ma strat. Trzeci przestępca jest nadal poszukiwany - przekazał naczelnik delegatury MSW Ukrainy w obwodzie odeskim Mychajło Jackow.

  W nocy z czwartku na piątek ukraińska milicja namierzyła w obwodzie odeskim samochód, którym poszukiwany za dwa zabójstwa na zlecenie Dykajew jechał z dwoma kompanami. Na trasę, którą poruszał się ich pojazd, skierowano komandosów "Berkuta". Gdy samochód został zatrzymany do kontroli przez zwykłego oficera drogówki, poproszony o dokumenty Dykajew powiedział, że ma je w bagażniku. Kiedy wyszedł z pojazdu, prawdopodobnie zauważył ukrytych przy drodze komandosów. Gdy rozpoczęli oni atak, Dykajew wyciągnął z bagażnika granaty i obrzucał nimi atakujących. W tym czasie przebywający w samochodzie kompani zabójcy zaczęli się bronić, strzelając do milicjantów z broni maszynowej.

  W wyniku akcji dwóch milicjantów zginęło, a czterech zostało rannych. Przestępcom udało się wówczas uciec. Jeden z nich został postrzelony.

  Do poszukiwań zabójców rzucono ogromne siły. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który w czasie nieudanej akcji "Berkuta" w nocy z czwartku na piątek przebywał w Polsce, po powrocie do kraju polecił "użyć wszelkich środków, by zabójca (Dykajew) oraz jego wspólnicy zostali zneutralizowani".

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół