Nowy numer 18/2024 Archiwum

To musi przegrać

Czy rzeczywiście w naszym kraju mamy do czynienia z takim nadmiarem religii, że politycy muszą opierać swój wizerunek na walce z nią?

Poranny program wyborczy. Partia X, co to kiedyś była komunistyczna, a teraz stała się liberalna, prezentuje swój, jakże bogaty program: nie będziemy klękać przed biskupami, nikt nie będzie nam zaglądał pod kołdrę, zliberalizujemy ustawę antyaborcyjną, in vitro zapewnimy na życzenie, a homoseksualiści bez problemu dostaną ślub. Aha, i najważniejsze: wyprowadzimy religię ze szkół.

Następny reklamuje się ruch pana Y, niegdyś biznesmena. Pan Y przedstawia swój życiorys. Opowiada, jak to z nieśmiałego chłopca stał się przedsiębiorcą, dając do zrozumienia, że i w życiu zwykłego Kowalskiego możliwa jest ta baśń z happy endem. W następnym filmiku serwuje nam jednak horror. Bohater budzi się zlany zimnym potem, bo przyśnił mu się straszny sen: sześć godzin religii w szkole w jednym dniu! Po prostu koszmar.

Zacząłem się zastanawiać: czy rzeczywiście w naszym kraju mamy do czynienia z takim nadmiarem religii, że partie muszą opierać swój wizerunek na walce z nią? Czy chęć rozwiązania takich problemów, jak brak pracy dla młodych ludzi, fatalny stan dróg czy kulejąca służba zdrowia, nie przysporzyłaby im więcej zwolenników? Jaka siła jest w religii, że politycy tak się jej boją?

Ks. Jerzy Szymik opowiadał kiedyś historię o swoim dziadku, który po opanowaniu części Śląska przez hitlerowców powiedział: „To musi przegrać, oni z księżmi walczą”. Powtórzył to sześć lat później, kiedy przyszli komuniści. Dziś pewnie powiedziałby to samo. Trudno bowiem nie zauważyć w obsesjach naszych polityków złości diabła, który, na szczęście, już został pokonany. Prędzej czy później – to musi przegrać. Oby jak najprędzej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego