Nowy numer 17/2024 Archiwum

„Chrystus w Getsemani” – dzieło Carla Heinricha Blocha

Abba, Ojcze, dla Ciebie wszystko jest możliwe, zabierz ten kielich ode Mnie! Lecz nie to, co Ja chcę, ale to, co Ty [niech się stanie]!” (Mk 14,36) – modlił się Jezus w Getsemani tuż przed pojmaniem Go przez żołnierzy wysłanych przez arcykapłanów.

Zbawiciel po wieczerzy przyszedł do Ogrodu Oliwnego z trzema uczniami, Piotrem, Jakubem i Janem. Zwykle artyści przedstawiali ich w tej scenie, choć w Piśmie Świętym czytamy, że Jezus modlił się, „odszedłszy nieco dalej” (Mk 14,35). Carl Bloch pomija więc apostołów i ukazuje chwilę, w której ogarnięty trwogą Zbawiciel pogrąża się w modlitwie. Jezus nie jest jednak sam. Duński artysta oparł się na Ewangelii według św. Łukasza, gdzie czytamy: „Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i pokrzepiał Go. Pogrążony w udręce jeszcze usilniej się modlił” (22,43-44).

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy