Nowy numer 17/2024 Archiwum

"Wielkie kobiety wiary" - święte ukazane jak gwiazdy Hollywood

Kilka lat temu artystka Barbara Skorupa poczuła powołanie do stworzenia serii portretów świętych kobiet. Chciała jednak, by te kobiety, które nie są ze świata "glamour", były ukazane jak gwiazdy Hollywood. Właśnie jej wystawa została zaprezentowana w Melbourne.

Barbara Skorupa stworzyła ponad 100 portretów świętych kobiet z całego świata w stylu pop-art. Były one wystawiane w galeriach, kościołach i klasztorach w Niemczech i okolicach. Dwadzieścia cztery portrety trafiły do Melbourne na specjalną wystawę zatytułowaną „Wielkie kobiety wiary”. Wystawa miała miejsce w ostatnich dniach w katedrze św. Patryka.

Co ciekawe, artystka do 2013 roku nie malowała portretów, bo ich po prostu nie lubiła. Teraz maluje tylko portrety świętych kobiet. 

W udostępnionym video na YT przez diecezję Melbourne dowiadujemy się, że wszystko zaczęło się, gdy pewnego razu artystka wędrowała po Kolonii i zobaczyła plakat Andy Warhola - słynną Marilyn Monroe i wtedy przyszedł jej do głowy pomysł, by w podobny sposób namalować święte kobiety. 

Styl pop-art ma wielką ikoniczną siłę, ponadczasowość i przyciąga wzrok – mówi artystka - Lubisz na to patrzeć; kontrasty kolorów przyciągają. Chciałam zwrócić uwagę na te kobiety.

Wystawa odbyła się w jednym z najbardziej znanych miejsc w kraju w Australii. Abp Peter A. Comensoli nie krył radości, że w katedrze św. Patryka wystawiono te piękne portrety świętych kobiet. Zwrócił również uwagę, że "każda żyła w głębokiej wierności i nadziei”.

Great Women of Faith portrait exhibition by Barbara Skorupa
Catholic Archdiocese of Melbourne

Choć może nie wszystkie portrety kobiet znajdujące się w kolekcji Barbary są oficjalnie uznane za święte, to według artystki łączy je "wyjątkowy charakter i wiara". W skład tego grona wchodzą niektóre święte kobiety z Australii, takie jak Matka Boska od Krzyża MacKillop, dr s. Mary Glowrey i Eileen O’Connor.

Artystka przedstawia także twarze kobiet, które mogą nie być tak dobrze znane szerszej opinii publicznej, w tym Anny Dengel, misjonarki i założycielki Sióstr Misji Medycznych, oraz Satoko Kitahara, Japonki, która jako młoda dorosła została ochrzczona i opiekowała się najbiedniejszymi, zanim zmarła na gruźlicę w wieku 28 lat. W 2015 roku ogłoszono ją czcigodną sługą bożą.

Na stronie diecezji Melbourne przeczytamy również o procesie twórczym artystki, która zwraca uwagę, że kolejne kobiety, które malowała "podchodziły do mnie z własnej woli". Proces tworzenia jest niezwykle głęboki i refleksyjny. Rozpoczyna go od obejrzenia zdjęcia lub obrazu danej bohaterkę. Następnie czyta o niej, aby uzyskać pełniejszy obraz jej życia i twórczości.

W procesie tworzenia stara się uchwycić to, co "niewidzialne".

"Zajmuję się przedstawieniem wewnętrznej postawy malowanych kobiet, która z nich promieniuje i staje się widoczna przez całe ich życie".

Jak dotąd odzew na jej dzieła  za granicą był pozytywny, szczególnie dlatego, że uczestnicy często nawet nie zdawali sobie sprawy, że "w Kościele jest tak wiele wspaniałych kobiet".


Barbara Skorupa urodziła się w Polsce, ale od 1988 roku mieszka w Kolonii w Niemczech. Studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uzyskała tytuł magistra w 1982 r. i pracowała jako nauczyciel plastyki do 1985 r. Od tego czasu jest artystką niezależną, odbywającą liczne podróże artystyczne i studyjne po Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Polinezji.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy