Nowy numer 19/2024 Archiwum

Nieznani – zapomniani: Prorok

Religia.tv, wtorek 17 maja, 20.20

Tytuł odcinka – „Prorok” – nie ma w sobie cienia przesady. Ksiądz Jan Zieja nie tylko miał wygląd proroka, ale był jednym z tych, dzięki którym słowo Boże przedzierało się do uszu współczesnych. „Dla mnie kapłaństwo to jest to, co w Ewangelii napisano” – mawiał, i to był cały program jego pracy duszpasterskiej, społecznej i patriotycznej. Znany z chrześcijańskiego radykalizmu, odwagi i umiłowania prawdy, krzewił wizję parafialnej wspólnoty, w której ludzie żyją Dobrą Nowiną. Za posługi religijne nigdy nie przyjmował ofiar.

Pochodził z małej wsi pod Opocznem. Doświadczenie kapelana w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. ugruntowało w nim przekonanie o tym, że chrześcijanin nie powinien nigdy zabijać. Był też zwolennikiem zniesienia granic państwowych. Aby to zamanifestować, udał się nawet w pieszą pielgrzymkę do Rzymu – bez paszportu. Ostatecznie udało mu się dotrzeć jedynie do Wiednia.

Niezwykle pokorny, pozostawał w cieniu wybitnych postaci XX wieku. Związany z zakładem dla niewidomych w Laskach, współpracował z matką Czacką, księdzem Korniłowiczem i późniejszym prymasem Stefanem Wyszyńskim. Na Polesiu podjął współpracę z matką Urszulą Ledóchowską i biskupem Łozińskim. Jako duszpasterz otoczył opieką Żydów, jednak nie starał się ich nawracać.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego