Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pod niebem pełnym cudów – w Piwnicach, małej miejscowości pod Toruniem, znajduje się największe w Polsce obserwatorium astronomiczne

„Oprócz błękitnego nieba nic mi więcej nie potrzeba” – ten fragment piosenki mógłby zanucić każdy z naukowców pracujących w największym w Polsce Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach.

Trzeba uściślić – czyste, błękitne niebo stanowi laboratorium badawcze niezbędne do pracy teleskopów optycznych. Radioteleskopy prowadzą pomiary także wtedy, kiedy jest zachmurzone. I jedne, i drugie wycelowane są w kierunku gwiazd. Bo ludzie od niepamiętnych czasów wznosili głowy, próbując z gwiezdnych konstelacji wyczytać przyszłość. Jakby przeczuwali, że to także ich przeszłość, bo właśnie stamtąd pochodzą pierwiastki chemiczne, z których składa się ciało każdego z nas. – Ich źródłem są powstałe po Wielkim Wybuchu gwiazdy, które przez miliardy lat ewolucji rodziły się i umierały – opowiada oprowadzający nas po obserwatorium radioastronom dr Paweł Wolak. – Pod koniec ewolucji traciły masę i wytworzone w nich chmury pierwiastków stały się zalążkiem naszego Układu Słonecznego. Warto pamiętać, że Słońce, planety i każdy znajdujący się w naszym ciele atom węgla, tlenu, azotu czy wapnia powstał kiedyś w jakiejś gwieździe.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych