Nowy numer 18/2024 Archiwum

Wstrząsy, pożar i ewakuacja w Fukushimie

Kolejne wstrząsy wtórne odnotowano we wtorek na północnym wschodzie Japonii.

Ich siła równa była trzęsieniu ziemi, które kilka lat temu dotknęło włoskie miasto L’Aquila. W uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima wybuchł pożar, jednak został szybko opanowany. Niemniej, operator uszkodzonej siłowni firma Tokyo Electric and Power (TEPCO) wyraziła obawę, że emisja substancji radioaktywnych może przewyższyć emisję z elektrowni w Czarnobylu w 1986 r.

Do wstrząsów doszło w okolicy uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima. Pracownicy elektrowni na wszelki wypadek zostali ewakuowani. Wstrząsy nie spowodowały zniszczeń. Ale to nie koniec problemów. "Radioaktywnej emisji nie udało się całkowicie zahamować i niepokoimy się, że w końcu może być większa niż w Czarnobylu" - powiedział dziennikarzom przedstawiciel TEPCO. We wtorek władze japońskie podniosły stopień poziomu zagrożenia z powodu awarii w elektrowni atomowej Fukushima z obecnego 5 do najwyższego 7 stopnia, co stawia ją na równi z katastrofą w Czarnobylu. Tymczasem według japońskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego, emisja radioaktywna w Fukushimie wynosi ok. 10 proc. emisji w 1986 r. z elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano poinformował, że postanowiono rozszerzyć strefę ewakuacji wokół elektrowni Fukushima I. Dotychczas ewakuowano mieszkańców z obszaru w promieniu 20 km od elektrowni, zaś na obszarze w odległości od 20 do 30 km mieszkańcom powiedziano jedynie, żeby pozostawali w domach i doradzano dobrowolną ewakuację. Według Edano, strefa ewakuacji zostanie poszerzona o kilka miejscowości, w których doszło do kumulacji substancji radioaktywnych. Rzecznik podkreślił jednak, że nie ma potrzeby natychmiastowej ewakuacji z tych terenów. Mieszkańcy powinni je opuścić w ciągu miesiąca.

Trzęsienie ziemi z 11 marca wraz z niszczycielskimi falami tsunami spowodowało śmierć prawie 28 tys. ludzi.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama