Nowy numer 19/2024 Archiwum

Kulturkampf XXI

Agnieszka Kołakowska, Wojny kultur i inne wojny, Teologia Polityczna, Warszawa 2010 s. 312

Co łączy „Imagine” Johna Lennona z radykalnym feminizmem, ekologami i naiwnością New Age? Kiedy nauka tworzy mitologię i zabobony? Dlaczego muzułmanom nie wolno badać Koranu? Dlaczego poprawność polityczna jest z natury wroga kulturze i skrajnie nietolerancyjna?

Zaskakujące odpowiedzi na te i inne pytania znajdujemy w pełnej pasji książce Agnieszki Kołakowskiej Wojny kultur i inne wojny, wydanej przez „Teologię Polityczną”. Mieszkająca w Paryżu córka zmarłego filozofa, Leszka Kołakowskiego, od lat trafnie i konsekwentnie obnaża prawdziwe oblicze współczesnych ideologii.

Nowa książka zbiera w jednym miejscu publikowane w różnych pismach eseje i artykuły. Tu nie ma miejsca na dyplomację i owijanie w bawełnę. Zdaniem Kołakowskiej, infantylizm utopii Lennona – świata bez piekła, państw i religii – jest bardzo bliski dzisiejszym demiurgom.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny