Nowy numer 20/2024 Archiwum

Delikatny makijaż

Maryla Rodowicz, Jest cudnie, Sony/BMG 2008

Maryla Rodowicz to artystka, która potrafi odnaleźć się w każdym czasie. Dowodem tego – jej najnowsza płyta Jest cudnie. Piosenkarka nie próbuje odmładzać się na siłę, przeciwnie – krążek jest powrotem do korzeni. Ładne melodie i balladowo-gitarowe granie brzmią trochę nowocześniej niż kiedyś, ale tylko dzięki realizacji nagrań, a nie za sprawą elektronicznego instrumentarium.

Za ten delikatny „makijaż” brzmieniowy odpowiada świetny producent Andrzej Smolik, który współtworzył też nowy wizerunek muzyczny Krzysztofa Krawczyka. Do tego dobre, poetyckie teksty, autorstwa nie tylko „starych wyjadaczy”, jak Magda Umer, Jacek Cygan czy Andrzej Poniedzielski, ale także „młodych wilków”: Kasi Nosowskiej, Muńka Staszczyka i Kayah. No i gościnny udział Seweryna Krajewskiego w piosence „Zielona Pani Ziemio”. Jest może nie cudnie, ale na pewno przyjemnie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego