Nowy numer 18/2024 Archiwum

Książka w Krakowie

Udział w 10. jubileuszowych Targach Książki w Krakowie zgłosiło dotąd 366 wydawców. – Ostateczną liczbę będziemy znać dzień przed otwarciem – mówi Agnieszka Kuczyńska ze sztabu organizacyjnego. – Docelowo przewidujemy 380 uczestników.

Mimo narzekań na stan polskiego czytelnictwa, z roku na rok wzrasta liczba oficyn chcących zaprezentować swoje książki na krakowskich targach – największej tego typu imprezie w Polsce. Co roku odwiedza je też coraz liczniejsza grupa zainteresowanych, pragnących nie tylko poznać nowe tytuły, ale też spotkać się z zaproszonymi gośćmi, wziąć udział w konkursach, czy po prostu „literacko” się zabawić. Na przykład w tym roku każdy rodzic może zabrać swoje dziecko do specjalnego tramwaju z 1912 roku, w którym przez cały dzień będzie można słuchać wierszy i wziąć udział w konkursach czytelniczych dla najmłodszych.

Suworow i Kern
W tym roku krakowskie Targi będą trwały od 19 do 22 października. Uatrakcyjnią je spotkania z 223 zaproszonymi twórcami. Większość wydawnictw przedstawi swoich czołowych autorów, licząc, że przyciągną kupujących. Prezentacje będą odbywać się nie tylko przy stoiskach książkowych, ale i w innych miejscach na terenie Krakowa – między innymi w sali PWST im. S. Wyspiańskiego, w kapitularzu klasztoru Dominikanów, w kawiarniach „Dym” i „Alchemia”, w Centrum Kultury Żydowskiej, w Teatrze im. J. Słowackiego, w Klubie pod Jaszczurami czy Muzeum „Galicja”. Spośród autorów uznanych i czytanych na uwagę zasługują między innymi: Hal Duncan, Wiktor Suworow, Janusz L. Wiśniewski, Sławomir Mrożek, Olga Tokarczuk, Wisława Szymborska, Hanna Krall, Ludwik Jerzy Kern. To tylko niektórzy, bo lista osób, z którymi warto byłoby się spotkać i których autograf chciałoby się zdobyć, mogłaby wypełnić całe miejsce przeznaczone na ten tekst.

Autorzy katoliccy
Warto zwrócić uwagę na spotkania z autorami książek katolickich. 20 października prof. Gabriel Turowski, wieloletni przyjaciel Ojca Świętego, będzie podpisywał swoje bestsellerowe dzieło – kalendarium wielkiego pontyfikatu „Jan Paweł II, Dzień po dniu”, oraz „Ilustrowany leksykon polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych”. 22 października Marek Skwarnicki spotka się z czytelnikami, promując swój wybór poezji „Wygnani z raju” i listy do papieża Jana Pawła II „Czas bólu i radości”. Tego samego dnia o 16.00 odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Drukarnię i Księgarnię Św. Wojciecha, na którym zostanie przedstawiona unikatowa edycja Pisma Świętego, ilustrowana grafikami współczesnych polskich artystów. Na targi przyjadą też inni autorzy książek religijnych, między innymi ks. Łukasz Kamykowski, ks. Marek Dziewiecki, o. Emilio Cárdenas, o. Leon Knabit, prof. Michał Rożek, prof. Anna Świderkówna.

Konkursy, wystawy, film
Podczas spotkań targowych rozstrzygniętych zostanie kilka konkursów. Najważniejszy z nich to konkurs im. Jana Długosza, promujący wartościową książkę z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, napisaną przez polskiego autora. „PIK-owy Laur” dla dziennikarzy, przyznawany przez Polską Izbę Książki, otrzymają dziennikarze najciekawiej prezentujący książki w prasie i mediach elektronicznych. Zostanie też wybrana książka „edytorsko doskonała” i najlepsza książka akademicka. Ci, którzy zmęczą się książkami, będą mogli obejrzeć wystawę „Świat w obiektywie National Geographic” albo wziąć udział w projekcji filmu wyreżyserowanego przez Giacomo Batiatto „Karol – papież, który pozostał człowiekiem”.

Targi Książki to okazja do zdobycia autografu ulubionego autora. W tym roku w Krakowie swoje książki podpisywać będą m.in. o. Leon Knabit, Marek Skwarnicki i prof. Gabriel Turowski

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy