• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Modlitwa przy wigilijnym stole

  Boże Narodzenie

  dodane 06.12.2005 22:00

  Na stole nakrytym białym obrusem kładziemy Pismo Święte i opłatek oraz ustawiamy świecę (najlepiej Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom). Jedno miejsce przy stole pozostaje wolne jako znak pamięci o bliskich, którzy nie mogą razem z nami zasiąść do wigilii (np. o zmarłych z rodziny). Wieczerzę wigilijną rozpoczynamy modlitwą. Najlepiej jeśli prowadzi ją ojciec.

  W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

  ZAPALENIE ŚWIECY:
  Ojciec lub matka zapala świecę na stole.
  Ojciec lub matka: Światło Chrystusa.
  Wszyscy odpowiadają: Bogu niech będą dzięki.
  Najstarsze dziecko zapala światełka na choince.

  CZYTANIE EWANGELII
  (Łk 2,1-14)

  Ojciec: Ponad dwa tysiące lat temu przyszedł na świat Jezus Chrystus, Syn Boży, oczekiwany Zbawiciel. Opowiada o tym ewangelia św. Łukasza.
  Tekst odczytuje na przykład najstarsze dziecko:

  W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządca Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Jozef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubiona sobie Maryja, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocna nad swoja trzoda. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielka, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. Ś to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.

  Po wysłuchaniu fragmentu ewangelii - kolęda „Bóg się rodzi”.

  WSPÓLNA MODLITWA
  Ojciec lub matka odmawia prośby, wszyscy odpowiadają: Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.
  Ojciec lub matka:
  Boże, nasz Ojcze, w tej uroczystej godzinie wychwalamy Cię i dziękujemy za noc, w której posłałeś nam swojego Syna Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela i prosimy Cię:

  Udziel naszej rodzinie daru miłości, zgody i pokoju.
  Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

  * Obdarz naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych pokojem tej nocy.
  Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

  * Wszystkich opuszczonych, samotnych, chorych, biednych, głodnych na całym świecie pociesz i umocnij Dobrą Nowiną tej świętej nocy.
  Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

  Naszych zmarłych (wymienić imiona) obdarz szczęściem i światłem Twej chwały.
  Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

  Wszyscy odmawiają „Ojcze nasz”.

  Ojciec lub matka: Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc zajaśniała blaskiem prawdziwej światłości Jednorodzonego Syna Twojego, spraw, abyśmy jaśnieli blaskiem Twego światła w naszym codziennym postępowaniu. Przez Chrystusa Pana naszego.
  Amen.

  Łamanie się opłatkiem:
  Ojciec lub matka: A teraz w duchu miłości i przebaczenia przełamiemy się opłatkiem - chlebem miłości. Otwierając serca nasze w miłości wzajemnej, otwieramy je na przyjście Pana. Niech On będzie zawsze z nami.

  Ojciec pierwszy składa wszystkim życzenia i przełamuje się opłatkiem.

  MODLITWA PO WIECZERZY:
  Odmawia ojciec lub matka.
  Dziękujemy Ci, Boże, nasz dobry Ojcze, za Syna Twego Jezusa Chrystusa, dziękujemy za miłość do wszystkich ludzi, za ten błogosławiony wieczór i dary, które spożywaliśmy. Tobie chwała na wieki.
  Amen.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Zachowane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół