Nowy numer 19/2024 Archiwum

Więcej rodziny

Projekt ustawy lansuje lewacki rząd Prodiego, promując go jako prawo wspierające dobro rodziny. Odmiennego zdania jest Kościół i wiele organizacji prorodzinnych.

Projekt ustawy lansuje lewacki rząd Prodiego, promując go jako prawo wspierające dobro rodziny. Odmiennego zdania jest Kościół i wiele organizacji prorodzinnych. Ten głos jest przedstawiany w rządowych i laickich mediach jako wyraz braku tolerancji i mieszanie się Kościoła w politykę. Liczny udział Włochów w Family Day dowodzi jednak, że opowiadają się oni za prawdziwą rodziną.

W manifestacji obok katolików i chrześcijan innych wyznań wzięli udział żydzi i muzułmanie. Nie zabrakło mieszkających w Italii cudzoziemców. W koszulkach z napisem „Więcej rodziny” przybyli z najdalszych zakątków kraju na plac przed Bazyliką św. Jana na Lateranie. Przyszły całe, niejednokrotnie wielopokoleniowe rodziny. Manifestacja, jak podkreślił jeden z organizatorów, Domenico Delle Foglie, „nie była wymierzona przeciwko komuś, ale była wielkim świętem rodziny”. Zebrani przez kilka godzin wysłuchiwali świadectw rodzin, małżonków i dzieci.

Szczególnym momentem było wyświetlenie na telebimie filmu z wypowiedzią Jana Pawła II z 1988 r. „Musicie bronić rodziny. Nie można jej bronić, nie schodząc do jej korzeni, do najgłębszej natury” – mówił Papież. Słowa te zostały przyjęte gromkimi brawami. Nad głowami manifestantów widniał ogromny transparent z napisem: „To, co dobre dla rodziny, dobre dla kraju”. Uczestnicy zaapelowali do rządu, by odrzucił projekt ustawy legalizującej wolne związki, w tym osób tej samej płci. Domagali się też skutecznej polityki prorodzinnej.

Kiedy na Lateranie rozbrzmiewały świadectwa o wartości tradycyjnej rodziny, na innym rzymskim placu drwiono z „tradycji”. Wiec pod hasłami: „Odwaga świecka” i „Duma geja” zorganizowały środowiska radykalne i homoseksualne, by uczcić 33. rocznicę referendum, w którym Włosi opowiedzieli się za wprowadzeniem do ustawodawstwa rozwodów. Na to zaproszenie odpowiedziało nie więcej niż 10 tys. osób.

Czy te manifestacje mogą wpłynąć na losy ustawy o wolnych związkach? Wydaje się, że tak. Coraz częściej słychać głosy, że środowiska lewackie nie spodziewały się takiej mobilizacji w obronie rodziny. Ustawa może więc przepaść. Nie będzie to jednak oznaczać, że politycy opowiedzieli się za rodziną. Będzie raczej wyrazem oportunizmu politycznego i obawy przed utratą milionowego elektoratu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy