Nowy numer 19/2024 Archiwum

Pytania o Radziszewską

Europa. Sprawa minister Elżbiety Radziszewskiej będzie miała swój ciąg dalszy także na forum unijnym.

Konrad Szymański, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego, skierował pytanie do Komisji Europejskiej w sprawie uprawnień Kościoła, a także innych organizacji publicznych i prywatnych, których etyka opiera się na religii, do „wymagania od osób pracujących dla nich działania w dobrej wierze i lojalności wobec etyki organizacji”.

„W czasie kampanii na rzecz odwołania minister Elżbiety Radziszewskiej wielokrotnie stawiano zarzut, że prawo szkoły katolickiej do odmowy zatrudnienia osoby homoseksualnej stoi w sprzeczności z prawem Unii Europejskiej. Wbrew tym obiegowym opiniom, dyrektywy UE dostrzegają potrzebę specjalnych wyłączeń zasad niedyskryminacji wobec instytucji religijnych. Są one zapisane w kluczowej dyrektywie o niedyskryminacji w miejscu pracy. Są też zapisane w uzasadnieniach aktów prawnych, które KE wysyła do Parlamentu. Zadałem to pytanie, by uzyskać od Komisji oficjalną interpretację” – tłumaczył Konrad Szymański.

Jego interpelacja ma charakter priorytetowy: Komisja ma 3 tygodnie na udzielenie odpowiedzi posłowi. Będzie ona niewątpliwie testem dla Komisji Europejskiej. Poseł Szymański jest jednak świadomy, że odpowiedź KE może zawierać także politycznie poprawne sformułowania. – Będzie to zapewne napisane w języku pełnym różnego rodzaju zastrzeżeń – mówi GN Szymański.

Przypomnijmy, że „afera” wybuchła po wywiadzie dla GN, w którym Elżbieta Radziszewska przyznała, że szkoła katolicka ma prawo odmówić zatrudnienia osoby jawnie deklarującej swój homoseksualizm. Środowiska lewicowe zaczęły domagać się odwołania minister.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny