Nowy numer 19/2024 Archiwum

Pierwsze takie Dni

Gdańsk. „Solidarność wyzwaniem dla Europy” – pod takim hasłem odbywały się w Gdańsku I Katolickie Dni Społeczne dla Europy.

Prawie 500 uczestników z 29 krajów zastanawiało się nad znaczeniem solidarności i jej przyszłością w Europie. I choć spotkania i debaty o podobnym profilu odbywały się już w Gdańsku wielokrotnie, to miało wyjątkowy charakter. Przede wszystkim przez bezpośrednie odniesienie do Ewangelii oraz społecznego nauczania Kościoła.

Ale także ze względu na symbolikę tegorocznych dat: 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicę odzyskania wolności i upadku komunizmu. W deklaracji końcowego przesłania wyraźnie została podkreślona konieczność ciągłego podejmowania wyzwania budowy strategii dla wspólnego dobra, opartej na zasadzie solidarności i miłości. „Solidarność musi stać się istotną zasadą aktywności ekonomicznej. Trzeba respektować godność ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Dotyczy to również przybysza, który puka do naszych drzwi, oraz przyszłych pokoleń” – napisali uczestnicy Katolickich Dni Społecznych.

Deklarację pod pomnikiem Trzech Krzyży odczytał abp Anton Stres, arcybiskup koadiutor Maribor w Słowenii. Podczas spotkań, które odbywały się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, dużo miejsca poświęcono godności osoby ludzkiej. I ten temat pojawił się w przesłaniu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy