• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Cukrzyca

  dodane 01.08.2008 09:56

  Jak zapobiegać? * Co zrobić, gdy zachorowało się na cukrzycę? * Jakie są powikłania? *

  Jak zapobiegać?
  Na to pytanie dużo trudniej odpowiedzieć w przypadku cukrzycy typu 1, bo jej wystąpienie najczęściej wiąże się z zakażeniem. Zauważono, że na to schorzenie rzadziej zapadają dzieci karmione piersią. Dużo łatwiej obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, bo częstość jej występowania ściśle wiąże się z dietą i aktywnością fizyczną.

  Co radzą specjaliści?
  * Utrzymywać normalną masę ciała
  * Wykonywać ćwiczenia fizyczne (niekoniecznie wysiłkowe, wystarczy po prostu ruch), przynajmniej 2–3 godziny w tygodniu
  * Dbać o dietę, czyli mało tłuszczów, dużo błonnika i ziaren

  Co zrobić, gdy zachorowało się na cukrzycę?
  Ważne, by utrzymywać odpowiednią masę ciała; czym ona wyższa, tym trudniej kontrolować chorobę. Aktywność fizyczna (jeszcze raz, nie chodzi o uprawianie sportów wysiłkowych, raczej o ruch; spacery, jazda na rowerze…) zapobiega związanym z cukrzycą powikłaniom zdrowotnym. Wszyscy cukrzycy powinni unikać palenia tytoniu i picia alkoholu, bo to zwiększa ryzyko powikłań.

  Jakie są powikłania?
  Cukrzyca jest chorobą bardzo groźną, a powikłania z nią związane dotyczą wielu narządów. Zależą od stadium choroby (czasu jej trwania) i zachowania czy raczej świadomości chorego. Oto kilka najczęściej występujących powikłań:
  * Kwaśnica ketonowa – dotyczy w większym stopniu chorych na cukrzycę typu 1. Niedobór insuliny po-woduje odwodnienie, kłopoty z oddychaniem, bóle brzucha i senność. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do śpiączki.
  * Hipoglikemia – zdarza się tym, którzy przyjęli nieprawidłową dawkę leku lub przez dłuższy czas nie dostarczali organizmowi pokarmów. Gdy we krwi jest za mało glukozy, u chorego występują poty, dreszcze, pobudzenie i niepokój. W skrajnych przypadkach chory może zapaść w śpiączkę.
  * Większość przewlekłych powikłań wiąże się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, czyli z mikroangiopatią. Jej konsekwencją są zmiany naczyń siatkówki oka, czyli retinopatia (grozi ślepotą), nerek, czyli nefropatia cukrzycowa, a nawet włókien nerwowych. Zaburzona może być także praca serca.

  Cukrzyca oznacza trzykrotny wzrost ryzyka zawału serca i choroby niedokrwiennej. Nieprawidłowa praca układu krwionośnego i nerwowego jest powodem tzw. zespołu stopy cukrzycowej. Chodzi o drętwienie kończyn, ale także powstawanie ich owrzodzeń. W nawet 15 proc. przypadków kończy się na amputacji. Zaburzenia w pracy układu pokarmowego mogą powodować ostre biegunki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Reklama

  Zachowane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół