Zapisane na później

Pobieranie listy

Porozumienie ponad podziałami

Na naszych oczach, w ciągu dwunastu dni między narodami z tak dramatyczną, ociekającą krwią historią dokonuje się porozumienie, którego nie byli w stanie przewidzieć analitycy.

Marcin Jakimowicz

|

GOSC.PL

dodane 07.03.2022 19:50

Pokolenia Polaków wychowały się na narracji o dramatycznym roku (375 lat minęło!) „w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia, z wiosny szarańcza w niesłychanej ilości wyroiła się z Dzikich pól i zniszczyła zasiewy i trawy”. Odtąd w napiętych stosunkach między Rzeczpospolitą a Ukrainą nie brakowało traumatycznych wydarzeń. Pamiętam, że jedną z pierwszych lektur, jakie dała mi do przeczytania babcia były wydane w 1930 roku „Dzieci Lwowa”. 
„Czy to moment, w którym dojdzie do pojednania polsko-ukraińskiego? Myślę, że do niego już doszło. Nie należy mówić w czasie przyszłym. To się dzieje w tym momencie” – stwierdził dwa dni temu prof. Grzegorz Motyka, autor książki „Wołyń 43”, historyk, który jak nikt zna dramatyczne meandry stosunków polsko-ukraińskich i źródła punktów zapalnych.
Na naszych oczach zmienia się architektura geopolityczna świata. Doświadczamy porozumienia w innym wymiarze niż 401 lat temu, gdy w bitwie pod Chocimiem walczyły ramię w ramię siły polsko-kozackie. Udostepnienie ukraińskim uchodźcom domów i niezliczona ilość gestów solidarności to pojednanie na o wiele głębszym poziomie. Porozumienie realne, a nie jedynie teoretyczne, dyplomatyczne, deklaratywne. 
„Jestem niezmiernie wdzięczny Andrzejowi za jego zdecydowanie i oddanie dla naszej wspólnej sprawy, jaką jest obrona ludzi. Jestem wdzięczy żonie Andrzeja - Agacie. Szczerze uważam ich za przyjaciół - powiedział o parze prezydenckiej Wołodymyr Zełenski. Przyjaciółmi nazwał Polaków również mer Kijowa Witalij Kliczko, a ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca stwierdził właśnie: „Straciliśmy starszego brata – jak tę politykę próbowała promować Moskwa, ale zyskaliśmy siostrę i tą siostrą jest Polska. Z głębi serca dziękuję”.
 

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Autopromocja