Nowy numer 20/2018 Archiwum

Zły sen Putina

Amerykańskie sankcje w ciągu jednej doby pozbawiły 50 najbogatszych Rosjan 12 mld dolarów. A najbogatsi Rosjanie to jedyna polisa ubezpieczeniowa Władimira Putina.

Trwałość i bezpieczeństwo władzy Putina gwarantują nie tylko służby specjalne i armia. Ten system spajają interesy oligarchów, którzy na związkach z Kremlem opierają swój dobrobyt. Układ jest prosty: prezydent Rosji zapewnia parasol ochronny dla prowadzonych przez nich interesów (których część pokrywa się z neoimperialną polityką państwa), oligarchowie zaś odwdzięczają się naturalną lojalnością, która leży w ich własnym interesie. Tylko celne uderzenie w ten „łańcuch pokarmowy” może zachwiać pozycją Putina. Nie żadne 100- czy 200-tysięczne demonstracje na ulicach, nie paru opozycjonistów z kilkuprocentowym poparciem, tylko właśnie zachwianie tą symbiozą jest rzeczą, której władca Kremla może i powinien się obawiać.

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł