Nowy Numer 12/2018 Archiwum

Zwierzęta na budowie

Zwierzęta zaskakują ludzi jako znakomici budowniczowie. O tym, że potrafią wznosić napowietrzne pałace, drapacze chmur, a nawet więzienia, pisze dr Mario Ludwig w książce „Architekci natury”.

Doktor Ludwig – niemiecki przyrodnik, wykładowca, autor kilku bestsellerów non fiction, od 1993 r. zajmuje się zwierzętami, a szczególnie ich niesłychanymi umiejętnościami konstrukcyjnymi. W swoich książkach opisuje, jak znakomicie kopią, murują, sklejają, zszywają, splatają i jak potrafią – niczym ludzie – budować mieszkania, a nawet potrzebne w nich sprzęty. Na przykład orangutany codziennie w koronach drzew konstruują sobie wygodne łóżka, które utrzymują te prawie 100-kilogramowe ssaki podczas snu. Kiedy pytam, czy zwierzęta przewyższają człowieka mądrością konstruktorską, dr Ludwig odpowiada, że niezupełnie. – Patrząc na całokształt, należy zauważyć, że my, ludzie, wciąż wznosimy bardziej kompleksowe i skomplikowane budowle. Ale w pojedynczych przypadkach są w stanie nas nawet prześcignąć.

Termity i ludzie

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Reklama