Nowy Numer 07/2018 Archiwum

Papież: Takie modlitwy nie idą ku Niebu

O znaczeniu wypowiadanego podczas niedzielnej Eucharystii wyznania wiary oraz wieńczącej liturgię słowa modlitwie powszechnej mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Na placu św. Piotra zgromadziła ona około 10 tys. wiernych.

Kontynuując cykl katechez o liturgii Eucharystii, Ojciec Święty podkreślił, że po homilii wierni powinni zachować chwilę milczenia, aby otrzymane ziarno „osadzić w duszy” i aby „zrodziły się intencje przystania na to, co Duch Święty każdemu podsunął”. Następnie wszyscy uczestnicy niedzielnej Mszy św. wypowiadają wyznanie wiary Kościoła, bowiem, jak uczy Apostoł, wiara „rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa” (Rz 10,17). „Zatem wiara karmi się słuchaniem i prowadzi do sakramentu” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył jednocześnie, iż sakramenty są zrozumiałe w świetle wiary Kościoła.

Następnie Ojciec Święty odmówił modlitwę powszechną, obejmującą potrzeby Kościoła i świata. Zaznaczył, że prośby natury doczesnej nie idą ku niebu, podobnie jak niewysłuchane są prośby skoncentrowane na samych sobie. „Intencje, w których zachęcamy wiernych do modlitwy, muszą wyrażać konkretne potrzeby wspólnoty kościelnej i świata, unikając posługiwania się formułami konwencjonalnymi i krótkowzrocznymi. Wieńcząca liturgię słowa modlitwa powszechna zachęca nas, abyśmy utożsamili się ze spojrzeniem Boga, który troszczy się o wszystkie swoje dzieci” – powiedział Franciszek na zakończenie swej katechezy.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

- Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziś wchodzimy w okres Wielkiego Postu, czas wstrzemięźliwości, modlitwy i ofiarnej miłości. Gdy nasze głowy posypywane są popiołem, z wezwaniem „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, przygotujmy nasze serca do przeżywania tego czasu w jedności z cierpiącym Chrystusem, który przez swoją mękę i śmierć na krzyżu odkupił nas, abyśmy wolni od grzechu, mogli mieć udział w świętości samego Boga. Z serca wam błogosławię.

« 1 »

Zobacz także

Reklama

 • melete3333
  15.02.2018 08:30
  Do JO-TKA: Czy to by znaczyło, że tekst pod którym komentujemy wprowadza w błąd? Bo nic tu nie pisze, że sprawa odnosi się tylko do modlitwy powszechnej podczas Eucharystii. Na ten moment to tylko Twoja interpretacja. Może by się jakiś biskup wypowiedział? Bo to dziwne, że tak wiele osób odczytuje to inaczej niż TY. To znaczy, że jest jakieś zamieszanie.
 • trydentina
  15.02.2018 09:00
  a ja powiem tak - na MSZY TRYDENCKIEJ nie ma modlitwy powszechnej..i ile mniej dyskutowania prawda? zapraszam od czasu do czasu na mszę Wszechczasów! :)
  doceń 11
 • melete3333
  15.02.2018 13:43
  Tak, z MSZĄ TRYDENCKĄ to chyba niezła myśl :) Przynajmniej "od czasu do czasu". Lubię powiedzenie, "straciłeś wątek, wróć na początek". Jak pamiętam /?/ w Kościele słowo Tradycja/Kościoła/ jest pisane dużą literą. Wynikało by z tego, że ciąg nauk np. poprzednich dziesięciu papieży, jest przynajmniej nie mniej ważny niż nauki jednego, nawet jeśli aktualnie- aktualnego. Trzeba nauki aktualnego widzieć w pewnej większej perspektywie względem innych, poprzednich co najmniej kilkunastu, to dla wszystkich bezpieczniejsze.
  doceń 6
 • Jarek
  15.02.2018 19:38
  Pamiętam jak w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w niedzielę na modlitwie powszechnej w czasie mszy świętej modlono się za Adama Małysza. Małysz tego samego dnia wygrał konkurs, chyba w Zakopanem. I co na to papież Franciszek?
  doceń 3

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy