Nowy numer 11/2024 Archiwum

Nie dotykajcie papieża!

W Ploërmel wszyscy wiedzą, że pomnik Jana Pawła II, zwieńczony krzyżem, przeszkadza tylko niewielkiej grupie osób. Czy jednak mieszkańcy tego miasta są wystarczająco zdeterminowani, by go obronić?

Ktoś, kto odwiedziłby Ploërmel, nie śledząc ostatnich medialnych doniesień, nie uwierzyłby zapewne, że to senne, dziewięciotysięczne miasteczko w Bretanii może wywoływać jakieś ostre spory. Ploërmel nie wyróżnia się bowiem szczególnie na tle innych francuskich miejscowości. Choć trzeba przyznać, że jest urokliwe. Przykuwają uwagę zwłaszcza zachowane fragmenty dawnych murów, wiekowe, kamienne domy, a także potężny, późnogotycki kościół pod wezwaniem św. Armela – założyciela klasztoru w Ploërmel i ewangelizatora Bretanii. W samym sercu miasta znajduje się właśnie kościół św. Armela, a nie pomnik św. Jana Pawła II, z którego Rada Stanu – najwyższy organ sądownictwa we Francji – kazała ostatnio usunąć krzyż. Ten rzekomo „ostentacyjny symbol religijny” stoi przy wjeździe do centrum, na placu pełniącym funkcję parkingu. Nie bardzo wiadomo, komu mógłby tutaj przeszkadzać. I to jeszcze w Bretanii, gdzie przydrożne krzyże można znaleźć niemal w każdej miejscowości.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego