GN 20/2018 Archiwum

Komisja zajmie się wypowiedziami o. Gużyńskiego

O powstaniu komisji poinformował o. Paweł Kozacki, prowincjał dominikanów w Polsce.

"Z dużą troską przyglądam się licznym reakcjom, które wywołał swoimi publicznymi wypowiedziami o. Paweł Gużyński – czytamy w oświadczeniu o. Pawła Kozackiego. -  Otrzymałem też wiele próśb apelujących o zakazanie mu publicznych wypowiedzi. Dlatego, w celu wyjaśnienia sprawy, podjąłem stosowne kroki, wszczynając procedury przewidziane w prawie kanonicznym i zakonnym. Procedura ta polega na zbadaniu publicznych wypowiedzi zakonnika przez specjalną komisję, w dialogu z zainteresowanym i jego oskarżycielami. Po zakończeniu prac komisji podejmę stosowne decyzje”.

Dominikanin o. Paweł Gużyński często komentuje w mediach sytuację w Polsce. Był gościem Akademii Sztuk Przepięknych na tegorocznym przystanku Woodstock. Krytykował tam Kościół za „deal z nacjonalistami”.

– Od początku było wiadomo, że z takiej kolaboracji nie da wyjść bez szwanku – mówił. -  Czyż nie jest absurdalne, by dokonywać dealu z jawnie faszyzującymi ludźmi? Bo z „lewakami” nie wypada? Czy wystarczą hasła „prawdziwy Polak katolik”, i Kościół już kłania im się w pas, chwaląc za prawdziwość? To intelektualna miernota, moralne dno. Bo głupotą jest właśnie nietrafne ocenianie rzeczywistości, złe interpretowanie zjawisk. Nie można wychodzić z Ewangelii, która jest ucztą miłości, i krzyczeć „na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści”. To się z Ewangelią nie zgadza – mówił dominikanin.

Ostatnio o. Gużyński skrytykował plany prawnego zwiększenia obrony życia.

– Inicjatywy ustawodawcze, które nie są poprzedzone rzetelną debatą ekspercką i publiczną, podejmowane nawet w najbardziej szczytnym celu uważam za szkodliwe społecznie – przekonywał w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.– Nie jesteśmy skazani na zasadę skrajnych wychyleń wahadła, raz w prawo, a raz w lewo, co stanowi niegasnące zarzewie społecznej wojny ideologicznej – dodał.

Z kolei w 2014 r. krytykował Deklarację Wiary dla lekarzy autorstwa dr Wandy Półtawskiej.

(dominikanie.pl, wyborcza.pl, onet.pl, dorzeczy.pl)

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • owieczka_
  10.09.2017 19:02
  Gościu z 15:24 a co powiesz na to: W swoim nauczaniu święty Jan Paweł II zawsze potępiał wszelkie ustawowe formy dopuszczalności aborcji. Papież w encyklice ,,Evangelium vitae" jednoznacznie stwierdzał, że ,,ustawy, które dopuszczają bezpośrednie zabójstwo niewinnych istot ludzkich, poprzez przerywanie ciąży i eutanazję, pozostają w całkowitej i nieusuwalnej sprzeczności z nienaruszalnym prawem do życia, właściwym wszystkim ludziom, i tym samym zaprzeczają równości wszystkich wobec prawa". Jeżeli jest cień szansy na uratowanie większej liczby dzieci, to trzeba ten kroczek do przodu wykonać, a nie zasłaniać się bez końca wahadłem.

 • EM
  11.09.2017 20:57
  Kościół zawsze rozeznawał czy coś jest od Ducha Św przez sprawdzanie posłuszeństwa ( można przeczytac o tym w biografiach Świętych). Jeśli ktoś nie jest posłuszny Kościołowi, który założył Jezus Chrystus, to nie jest z Ducha Św. A dla tych, co się powołujà na księdza Tischnera mam taki jego piękny cytat: " może Ty I masz rację, ale czy jest z tego jakieś Dobro?"
  doceń 6
 • Elzbieta
  12.09.2017 16:17
  Komu przeszkadzają wypowiedzi o Guzynskiego, sadze tylko ze są to zwolennicy Pisu. Żadna wypowiedz o Guzynskiego nie zraniła mojej Wiary
 • trydentina
  15.09.2017 14:24
  lewicujący modernista, czyli najgorszy przypadek w jakim może znaleźć się kapłan - dołączył do postępowców czyli do Sowy, Pieronka, Bonieckiego i Lemańskiego - naczelnych kapelanów Gw
  doceń 4

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama