Nowy Numer 8/2018 Archiwum

KE grozi m.in. Polsce procedurą o naruszenie prawa UE w związku z relokacją

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców. KE przypomniała, że te trzy kraje nie relokowały dotychczas ani jednej osoby.

"Mimo że większość państw członkowskich regularnie składa nowe zobowiązania i prowadzi relokację, Węgry, Polska i Austria jako jedyne nie dokonały relokacji ani jednej osoby. Stanowi to naruszenie ich zobowiązań prawnych, zobowiązań podjętych wobec Grecji i Włoch oraz zasady sprawiedliwego podziału odpowiedzialności" - podała Komisja Europejska.

Komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos powiedział na konferencji prasowej, że wezwał Polskę i Węgry, "które nie relokowały ani jednej osoby, żeby natychmiast rozpoczęły te działania". "Po skontaktowaniu się austriackim ministrem spraw wewnętrznych z zadowoleniem przyjąłem oświadczenie, że Austria rozpocznie relokować (uchodźców) z Włoch" - dodał.

Komisja wezwała Węgry, Polskę i Austrię do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji. Awramopulos zagroził, że jeśli kraje te nie rozpoczną jej do czerwca, "Komisja Europejska nie zawaha się użyć swoich prerogatyw wynikających z traktatów i rozpocząć procedury o naruszenie prawa UE".

Polski dyplomata w Brukseli powiedział PAP, że Polska w dalszym ciągu konsekwentnie sprzeciwia się systemowi obowiązkowej relokacji uchodźców, bo uważa, że mechanizm ten jest nieefektywnym narzędziem radzenia sobie z problemem migracji.

Komisja Europejska wskazała również, że Czechy już od blisko roku nie prowadzą relokacji i wezwała ten kraj do niezwłocznego jej wznowienia. Skierowała zalecenia także do innych państw. Podkreśliła m.in., że Bułgaria i Słowacja powinny jak najszybciej rozpocząć relokacje z Włoch, a Włochy powinny pilnie przyspieszyć procedury identyfikacji i rejestracji uchodźców.

KE podała również, że część państw członkowskich powinna zwiększyć swoje miesięczne zobowiązania. Według Komisji Hiszpania, Belgia i Chorwacja powinny to zrobić w odniesieniu do Włoch i Grecji; Niemcy, Rumunia i Słowacja w odniesieniu do Grecji, a Francja w odniesieniu do Włoch.

We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Gracji; termin na zakończenie działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Dotychczas tylko nieco ponad 18 tys., czyli około 11 proc. ustalonej liczby osób, zostało faktycznie przeniesionych.

« 1 »

Zobacz także

Reklama

 • Stanisław_Miłosz
  17.05.2017 00:53
  Po 1. — nie "uchodźcy", a nielegalni imigranci;
  Po 2. — nie "relokacja", a wypędzenie;
  Po 3. — nie "KE", a eurobiórwy.
  doceń 19
 • Gość
  17.05.2017 09:52
  Wiekszość Polaków mówi NIE przyjmowaniu islamskich imigrantow, relokacji czy jakimkolwiek formom osiedlania u nas obcych i wrogo nastawionych do chrzescijanstwa kulltur. I NIKT nie ma prawa zmuszać nas do autodestrukcji.
  doceń 18
 • Den Haag
  17.05.2017 11:29
  Unia niech się zajmie krajami bliżej Brukseli. Właśnie padły negocjacje przy utworzeniu nowego rządu w Holandii. Powodem była całkowita rozbieżność wymagań kilku partii w sprawie przyjmowania tzw. uchodźców i zgody na eutanazje.
  doceń 6
 • Gość
  19.05.2017 15:11
  muzułmanów niech sobie przyjmuje Arabia Saudyjska, Emiraty, Egipt, tyle hoteli tam mają, baza noclegowa jest, korelacja kulturowa także, może tylko interesy na handlu żywym towarem ucierpią, kiedy okolica straci na prestiżu ze zmianą mieszkańców
  doceń 5

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy