Nowy numer 11/2024 Archiwum

Polski rząd laureatem nagrody "Climate Bonds Award" w Londynie

Polski rząd został nagrodzony w poniedziałek nagrodą "Climate Bonds Award" za pierwszą na świecie rządową emisję zielonych obligacji. "To kamień milowy dla tego rynku" - napisała w uzasadnieniu organizacja Climate Bond Initiative (CBI).

Organizowane przez władze dzielnicy finansowej Londynu, City of London, a także International Capital Market Association (ICMA) i Climate Bonds Initiative (CBI) coroczne nagrody wspierają państwa, instytucje i firmy, które jako pierwsze decydują się na emisję obligacji, z których zysk jest przeznaczany na inwestycje środowiskowe.

"Nagrodziliśmy organizacje, które były liderami w światowym sektorze finansowym, mobilizując kapitał niezbędny do rozwiązania problemów związanych ze zmianą klimatu, ograniczenia emisji dwutlenku węgla i rozwoju zielonej infrastruktury przyszłości" - podkreślił Sam Kidney, prezes CBI.

Kidney dodał w rozmowie z PAP, że "w 2017 roku liczymy na to, że zobaczymy więcej państw, w tym ze strefy euro, które podążą drogą Polski i przygotują swoje zielone obligacje, rozwijając ten rynek".

W imieniu Polski nagrodę odebrali wiceminister finansów Piotr Nowak, ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki i dyrektor departamentu długu publicznego Ministerstwa Finansów Robert Zima.

"To wyróżnienie pokazuje, że polski rząd dba o zrównoważony rozwój społeczeństwa i gospodarki, a także rozwój zielonych projektów. Polska ma przypiętą łatkę kraju bazującego na węglu - który jest naszym głównym źródłem energii - ale takim działaniem wysyłamy jasnym sygnał, że jednocześnie dbamy też o środowisko" - tłumaczył w rozmowie z PAP Nowak.

Wiceminister tłumaczył, że uzyskane w wyniku emisji obligacji w grudniu ubiegłego roku środki - 750 milionów euro (3,2 miliarda złotych) - zostaną przeznaczone m.in. na zalesianie, wytwarzanie zielonej energii i poprawę transportu kolejowego. Część z nich zostanie także wykorzystana do refinansowania projektów rozpoczętych w latach 2014-2016.

Głównymi nabywcami pierwszych obligacji były fundusze inwestycyjne (49 proc.), banki (22 proc.) i instytucje ubezpieczeniowe oraz fundusze emerytalne (16 proc.). Geograficznie największe zainteresowanie wyrazili partnerzy z Niemiec i Austrii (27 proc.), państw Beneluksu (17 proc.), a także Wielkiej Brytanii i Irlandii (16 proc.).

"Stworzyliśmy obligację, która stała się pionierskim instrumentem finansowym na tym rynku i już niektóre kraje zwracają się do nas po wzór dokumentacji, chcąc przygotować swoją emisję w podobny sposób" - dodał Nowak, wskazując m.in. na "naszego bliskiego zachodniego sąsiada".

"Wielu inwestorów pytało, czy to jednorazowa emisja, czy będziemy pojawiać się regularnie na tym rynku. Pokazujemy im teraz, że mamy tych zielonych projektów nie tylko na trzy miliardy złotych, ale na dużo więcej. Byliśmy ostatnio z wizytami w Chinach i w Stanach Zjednoczonych - inwestorzy już wiedzą o naszych działaniach" - powiedział.

Nowak zapowiedział, że kolejna emisja zielonych obligacji jest spodziewana jeszcze w tym roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ sp/

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze