• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • SDP: Program "Superstacji" to przykład mowy nienawiści

  PAP

  dodane 17.02.2017 12:30

  Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w liście otwartym do przewodniczącego rady nadzorczej Telewizji Polsat (do której należy "Superstacja") Zygmunta Solorza-Żaka uznało program z udziałem Jakuba Wątłego i Tomasza Jastruna za przykład "mowy nienawiści".

  Program "Krzywe zwierciadło" został wyemitowany przez "Superstację" we wtorek. Prowadzący program Jakub Wątły rozmawiał w nim z pisarzem Tomaszem Jastrunem. "Co pan myśli, zasugeruję w sumie odpowiedź, ale niech będzie, bo to taki program jest, że niby ma być tak pseudozabawnie, co pan myśli o tych brudnych, śmierdzących gnidach, które nazywają się dziennikarzami, a firmują ten rynsztok w telewizji publicznej" - pytał Wątły.

  Jastrun odpowiedział: "Jakoś nie ma tak dużo we mnie gniewu, chociaż trochę jest, ale jest dużo współczucia. To znaczy ja uważam, że trudno o coś bardziej podłego niż nakłaniać ludzi do podłości, czyli obwiniam głównie szefów".

  "Ale część z tych gnid, kończąc tę część programu, twierdzi, że mają swoje pięć minut w tej chwili. Nigdy nie chciałbym, i pewnie państwo też nie chcielibyście przeżywać pięciu minut, podczas których pijecie albo jecie odchody, co dzieje się wśród prawie wszystkich tak zwanych dziennikarzy telewizji publicznej" - dodał prowadzący program "Krzywe Zwierciadło".

  Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w przesłanym PAP liście otwartym do Zygmunta Solorza-Żaka wyraziło dezaprobatę wobec "bezprecedensowych w polskich mediach treści", wyemitowanych 14 lutego 2017 r. w programie "Krzywe Zwierciadło" przez należącą do grupy "Polsat" telewizję "Superstacja".

  "Podczas rozmowy z Tomaszem Jastrunem prowadzący ją dziennikarz Jakub Wątły używał w odniesieniu do innych dziennikarzy, pracowników TVP, określeń wyjątkowo wulgarnych, obraźliwych, budzących jednoznaczne skojarzenia z językiem propagandy hitlerowskiej (+brudne, śmierdzące gnidy+), a także jednoznacznie kwalifikujących się jako mowa nienawiści (+jedzący własne odchody+, +rynsztok+)" - napisało w liście SDP.

  SDP podkreśliło również w piśmie, że "kontekst wypowiedzi nie pozostawia wątpliwości, że nie jest ona żadnego rodzaju satyrą". Dziennikarze zaapelowali także do Zygmunta Solorza-Żaka, żeby wyciągnął "daleko idące konsekwencje z tej niszczącej jakąkolwiek debatę publiczną audycji" oraz doprowadził do uniknięcia tego rodzaju sytuacji w grupie medialnej "Polsat" w przyszłości.

  Pod listem podpisali się: prezes SDP Krzysztof Skowroński oraz wiceprezesi Piotr Legutko i Marcin Wolski.

  TVP w oświadczeniu przesłanym PAP w czwartek uznała wypowiedzi Jakuba Wątłego i Tomasza Jastruna we wspomnianym programie "Krzywe zwierciadło" za przykład "mowy nienawiści", która godzi w dobre imię dziennikarzy Telewizji Polskiej. TVP podjęła działania prawne w tej sprawie.

  Natomiast prezes "Superstacji" Adam Stefanik odnosząc się do oświadczenia TVP stwierdził, że poglądy i słowa, które padły w tym programie nie są stanowiskiem jego stacji.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: MEDIA, PAP, TELEWIZJA

  Zobacz także

  • E.
   17.02.2017 22:19
   Marcin Wolski podpisał ten list? Paradne! Ten sam Marcin Wolski, który pisał o "Owsiaku i innych glistach ludzkich". Wart Pac pałaca... Ot, obiektywizm... Smutne.

   Swoją drogą - warto sobie czytać Twittera, ujawnia, jak podłe osobowości są u sterów dziennikarstwa, Ile chamstwa i pogardy wychodzi z ludzi należących do elity. I nie, nie chodzi mi tylko o Tomasza Lisa.
  • velario
   17.02.2017 22:38
   A gdzie było SDP, gdy Jan Pietrzak podczas "koncertu" w Centrum Prasowym Foksal (retransmitowanym przez TVP Kultura) w sierpniu ub.roku mówił o opozycji i jej wyborcach używając słów "łajdaki", "gnidy", "mendy" i "sukinkoty"?
   doceń 10
  • Gość
   18.02.2017 14:14
   od wielu lat z niesmakiem obserwuje srodowisko radia Maryja i PiSu zarzucajace innym sinie nienawisci podczas gdy ta nienawisc to wlasnie te srodowiska sieja.Do poziomu wycia i gwizdow na cmentarzach oprocz tych swietoszkow jak dodat zadne srodowisko tak nisko dzieki Bogu nie upadlo.Niech te Wolskie i Pietrzaki czy Kurskie i Rydzyki albo Macierewicze i Kaczynskie najpierw spojrza na siebie a pozniej szukaja zdzbla u innych.
  • Gość
   20.02.2017 08:49
   Nie ma zgody na język pana Wątłego, który po prostu jest kloaczny. Ohyda i to trzeba piętnować. Jednak hipokrytom z SDP polecam niewiele lepsze programy w TVP, szczególnie to w tylewizji w TVP Info firmowane przez jednego z dyrektorów w tejże TVP. I to jest równie wielka ZGROZA i OHYDA, szczególnie, że odbywa się w publicznej tv, za publiczne pieniądze. Czemu Szanowni Hipokryci z SDP to Was nie oburza?!
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół