• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Watykan: abp Piero Marini doznał udaru

  KAI

  dodane 02.11.2016 07:50

  Wieloletni mistrz ceremonii papieskich za pontyfikatu Jana Pawła II, abp Piero Marini doznał udaru w nocy z niedzieli na poniedziałek - podaje portal Il Dispari. Obecnie przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych przebywa w szpitalu w Lacco Ameno na wyspie Ischia nieopodal Neapolu.

  Abp Marini przebywał od pewnego czasu jako gość parafii Dobrego Pasterza w Lacco Ameno. Tamtejszy proboszcz znalazł go w poniedziałek rano bewładnego i półprzytomnego. Po przybyciu do szpitala lekarz stwierdził udar mózgu. Konieczna okazała się hospitalizacja. Jego stan jest niestabilny, ze względu na ciągłe wahania ciśnienia krwi. Być może w środę zostanie przewieziony do kliniki Gemelli w Rzymie. Jego stan budzi jednak obawy lekarzy.

  Abp Piero Marini urodził się 13 stycznia 1942 r. w Valverde (diecezja Piacenza-Bobbio) w Lombardii. Święcenia kapłańskie przyjął 27 czerwca 1965 r. Studia uwieńczył dwoma doktoratami - z liturgiki i nauk politycznych. Od 1970 r. pracował w watykańskim biurze ceremonii liturgicznych, a pięć lat później otrzymał tytuł ceremoniarza papieskiego. W tej roli przeżył dwa konklawe w 1978 r. W 1985 r. przeszedł do pracy w Kurii Rzymskiej i został podsekretarzem w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Na tym stanowisku zastała go papieska nominacja na urząd mistrza papieskich ceremonii liturgicznych, na który został powołany w lutym 1987 r. 14 lutego 1998 r. Ojciec Święty mianował go biskupem, a 19 marca tego roku osobiście udzielił mu sakry (m.in. wraz z bp. Stanisławem Dziwiszem). 29 września 2003 r. nadał mu tytuł arcybiskupa (ad personam). Był notariuszem na konklawe w kwietniu 2005 r. 1 października 2007 r. Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych i funkcję tę pełni do tej pory.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Artek
   02.11.2016 15:42
   To pewnie po tym trzęsieniu ziemi doszło do udaru. Mi się śniło w nocy że Papież zasłabł.
  • Gość
   02.11.2016 16:01
   @Podpisany, Niestety, to nie jest jedyna watykańska instytucja, w której dokonano radykalnych zmian, żeby nie powiedzieć czystek. Poprzednia to była Rada ds Rodziny, założona przez JPII, wtedy stracił pracę kard. Ryłko. A wiemy, jak "rodzinę" rozumie Franciszek, bo się na ten temat wypowiadał, zresztą same nominacje o tym szczególnym rozumieniu świadczą. Cofając się nieco, dla mnie takim działaniem palca Bożego były wydarzenia na Jasnej Górze, kiedy to Franciszek, człowiek który nie klęka w czasie mszy, ani przed Najświętszym Sakramentem, upadł na wznak przed obrazem Chrystusa Pantokratora, głową dokładnie w jego kierunku i w kierunku figury Matki Boskiej z Fatimy. Muszę przyznać, że wcześniej oczekiwałem jakiegoś znaku, kiedy będzie Franciszek będzie na Jasnej Górze, bo to jest największe polskie Sanktuarium i twierdza Matki Boskiej.
  • Zaba_na_Rowerze
   02.11.2016 16:04
   I co teraz? nie będzie wprowadzania tańców liturgicznych na Mszach?
  • Gość
   02.11.2016 22:29
   Marini to dobry człowiek i nikt go nie usunął ze stanowiska z jakichś powodów politycznych bo też on sam był apolityczny. Kochał liturgię i to było widać. Poza tym pogodny człowiek. Odchodzi pewna epoka wraz z takimi jak on, ale to nie znaczy że celowo. Po prostu wiek który nie oszczędza nikogo
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół