• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Sędziowie do naprawy

  Bogumił Łoziński

  dodane 01.07.2016 14:04

  Przedstawiając prezydentowi Andrzejowi Dudzie do nominacji skompromitowanych sędziów, Krajowa Rada Sądownictwa potwierdziła diagnozę PiS, że środowisko sędziowskie wymaga sanacji i to głębokiej.

  Trwa ostry spór między środowiskiem sędziowskim a obecnym obozem rządzącym. Według PiS, sędziowie stanowią zamkniętą korporację, która broni swoich interesów, a przede wszystkich sędziów, którzy często fatalnie pracują. Dlatego rząd i prezydent podejmują działania, które według obozu rządzącego mają oczyścić sądy z różnych patologii. Środowisko sędziowskie bardzo ostro reaguje na wszelkie próby oddziaływania rządu na sądy, a wszystko pod hasłem obrony ich niezawisłości, która jest zapisana w Konstytucji.

  Z tej perspektywy można odczytywać konflikt o mianowanie sędziów z prezydentem. Z przedstawionych do nominacji prezydent Duda odmówił powołania dziesięciu. Dla KRS jest to naruszenie ich niezawisłości. Inni prawnicy uważają, że Konstytucja daje prezydentowi takie uprawnienia.

  Jednak spójrzmy na ten spór z nieco innej perspektywy. Jak podały media, wśród odrzuconych przez prezydenta jest m.in. pani sędzia, przez którą kibic Legii przez ponad 3 lata przebywał w areszcie śledczym bez wyroku, inna jest odpowiedzialna za odrzucenie pozwu zbiorowego ws. Amber Gold. Jest wśród nich także sędzia odpowiedzialny za odebranie dzieci rodzinie Bajkowskich, a także taki, który nie dostrzegł niczego złego w stwierdzeniu: „Zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy i skórę wystawimy na sprzedaż w Europie”, gdyż uznał je za konwencję bajkową.

  Prezydent Duda ma rację, że odmówił ich nominacji. Skompromitowani sędziowie powinni ponieść kary, a nie awansować. Zdumiewająca jest postawa KRS, która nie tylko nie dostrzega niestosowności wysuwania takich kandydatur, ale podkreśla, że zostali zweryfikowani pozytywnie. Tym samym środowisko sędziowskie w pełni potwierdziło zarzuty stawiane mu przez PiS – jest ono chore i wymaga naprawy i to pilnie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • trzeźwy
   07.07.2016 14:18
   Redaktor pisze straszne bzdury. Nie podoba mu się sprawiedliwość - musi być sprawiedliwość ludowa.

   Najlepszy przykład: "Jest wśród nich także sędzia odpowiedzialny za odebranie dzieci rodzinie Bajkowskich..."
   A co konkretnie Pan wie redaktorze o sprawie Bajkowskich - oprócz tego, co wypisały media?
   Bo media potrafią z psa zrobić kota, o czym powinien Pan wiedzieć.
   A jest pan pewien, że odrzucenie pozwu zbiorowego w sprawie Amber Gold nie było zgodne z prawem? Jest Pan pewien?
   Sędziów obowiązują procedury - a nie oczekiwania gawiedzi.
   W przeciwieństwie do Dudy - który jest prezydentem gawiedzi otumanionej przez propagandę...
  • trzeźwy
   07.07.2016 14:27
   @Maluczki
   Pan Piotrowicz nikogo nie zdradził.
   Zawsze był wierny - wierny swojej potrzebie pójścia z prądem i czerpania z tego profitów.
   Pan Piotrowicz nie ma grama wstydu - i to jest problem. PiSowski problem. Problem partii przygarniającej wszystkich ambicjonerów bez kręgosłupa, sprawnych w każdym systemie...
   Wszak PiS to neo-PZPR. Wszyscy o tym wiedzą.
   I tak samo rządy PiSu dla Polski się skończą, jak rządy PZPR: potężnymi długami, marginalizacja w świecie i rewoltą otrzeźwionych...
  • Adam2
   07.07.2016 21:29
   Czy to prawda, że palestra sędziowska uznawała szereg oczywistych wyroków sądowych godzących w prawo,chroniących ewidentnych przestępców,również przestępców politycznych,kryminalnych, godzących w Państwo i społeczeństwo?

   Czy to prawda, że prawnicy ci nadal ferują wyroki nie bojąc się o odpowiedzialność publiczną , karną i moralną?
  • velario
   10.07.2016 23:21
   Dziennikarze GN do naprawy.

   sędzia, która odrzuciła pozew zbiorowy w sprawie Amber Gold musiała to uczynić, bo pozwano zarząd spółki, który zgodnie z przepisami nie ma zdolności sądowej (ma ją spółka). Jeżeli ktoś tu się skompromitował to Pan, Panie redaktorze Łoziński, powtarzając bez zadania sobie minimum trudu sprawdzenia faktów PiSowską propagandę.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół