Wielki Czwartek u luteran

dodane 24.03.2016 16:24

PAP |

W Wielki Czwartek w Kościele luterańskim obchodzona jest pamiątka ustanowienia przez Jezusa Chrystusa Sakramentu Ołtarza nazywanego także Komunią Świętą (Eucharystią) lub Wieczerzą Pańską.

Wielki Czwartek u luteran   Karol Białkowski /Foto Gość Luterański kościół Opatrzności Bożej we Wrocławiu

W kościołach luterańskich odprawiane są nabożeństwa wieczorne, podczas których wspomina się spotkanie Jezusa z uczniami w Jerozolimie czyli Ostatnią Wieczerzę - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska

Podkreśliła jednocześnie, że Wielki Czwartek, mimo podniosłego i pasyjnego charakteru Wielkiego Tygodnia, jest w liturgii Kościoła dniem radości i wdzięczności. Ołtarz jest nakryty na biało, a wierni śpiewają radosne: "Chwała Bogu na wysokościach". W tym dniu dzwony w kościołach dzwonią po raz ostatni, potem milkną aż do Wielkanocy.

Jak wyjaśniła rzeczniczka, luteranie wierzą, że Komunia Święta jest sakramentem, to znaczy ustanowionym przez Jezusa Chrystusa widzialnym znakiem niewidzialnej łaski Bożej oraz, że jest to prawdziwe ciało i prawdziwa krew Chrystusa, w chlebie i winie i pod postacią chleba i wina, dana chrześcijanom przez Słowo Chrystusa.

Zgodnie z ustanowieniem Chrystusa - jak zaznaczyła rzeczniczka Kościoła, Komunia Święta jest udzielana wszystkim wierzącym pod dwiema postaciami - chleba i wina. Tradycyjnie, wierni uczestniczą w Komunii Świętej przy ołtarzu przyjmując postawę klęczącą.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | LUTERANIE, WIELKANOC, WIELKI CZWARTEK, WYZNANIA, ŚWIĘTO

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Maciej1 24.03.2016 23:04
Niezalogowany użytkownik Wspólnoty Protestanckie (Luterańskie, Kalwińskie i inne) nie mają ważnej Eucharystii (z punktu widzenia Kościołów, które mają sukcesję), z dwóch powodów:
1/ Ich duchowni - pastorowie (zarówno mężczyźni, jak i kobiety, bo i kobiety są tam pastorami, tyle że nie w każdym kraju) nie mają ważnych święceń - sukcesja apostolska została zerwana w XVI w.
2/ inne rozumienie Eucharystii (różnice wcale nie są "subtelne", ale dotykają samej istoty rzeczy) - protestanci nie wierzą, że Pan Jezus jest obecny w Komunii św. prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie, inaczej też rozumieją ofiarę eucharystyczną dlatego ich nabożeństwo, zwane Wieczerzą Pańską, nie jest ważnie sprawowaną Eucharystią, o czym mówi także Sobór Watykański II w swoich dokumentach.
Plusów: 0 Oslo 24.03.2016 22:46
Niezalogowany użytkownik Cel jest trafiony . Pisze to z Oslo .W różnorodności kościołów i wyznań cieżko to odróżnić to wszystko od siebie . Słyszałem dzwon z Oslo domkirke o 21:45 . A mieli nie dzwonić .😜
Plusów: 2 Maciej1 24.03.2016 22:39
Niezalogowany użytkownik Luteranie obchodzą tylko pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Sakrament Ołtarza. W ich komunii nie ma Jezusa pod postacią chleba i wina. Nie są kapłanami więc nie otrzymali od Jezusa władzy przemienienia Chleba w Jego Ciało a wino w Jego Krew. Tylko w Kościele Wschodnim i Zachodnim Jezus przez słowa konsekracji jest Obecny.
Plusów: 4 Paweł 24.03.2016 22:03
Niezalogowany użytkownik Czy na heretyckim portalu dla luteran znajdziemy informacje o Wielkim Czwartku w Kościele?
Gościu Niedzielny, nie idźcie tą drogą.

wszystkie komentarze >