• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Wielka płyta idzie pod lupę

  PAP

  dodane 20.02.2016 13:30

  Kondycję i trwałość budynków z wielkiej płyty w Polsce ma rozpoznać Instytut Techniki Budowlanej we współpracy m.in. z NCBiR - poinformował PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Instytut wytypuje rodzaje budynków, które będą mogły wymagać naprawy - dodał.

  "W ostatnim czasie temat budynków z tzw. wielkiej płyty został przekazany do Instytutu Techniki Budowlanej, który zajmował się tą tematyką" - powiedział Żuchowski. "Mamy ten temat na uwadze i będzie on rozwijany od strony technicznej i naukowej" - dodał.

  Instytut ma w swojej analizie wykorzystać metody naukowe i współpracować z Narodowym Centrum Badania i Rozwoju oraz z zachodnimi koncernami, które mają doświadczenie w tej kwestii. Badana ma być m.in. trwałość stalowych łączników płyt. "Budynki będą +prześwietlane+ od zewnątrz" - wyjaśnił wiceminister.

  Budownictwo wielkopłytowe polega na modułowym budowaniu bloków mieszkalnych. Materiałem używanym do budowy są elementy betonowe z umocnieniami i mocowaniami z prętów stalowych (tzw. agrafki). Materiały z których wykonywano budowę były bardzo często niskiej jakości, ponadto w miejscu połączenia płyt, ich złącza nadal były miejscem trudnym do uszczelnienia, mogła nastąpić korozja stali. Budownictwo wielkopłytowe w Polsce wykonywano w wielu systemach m.in. PBU, OWT, Wk-70.

  Specjaliści oceniają, że trwałość budynków wzniesionych w technologii wielkopłytowej zależy przede wszystkim od trwałości połączeń między płytami - szacowana jest na okres 100 lat.

  Wiceminister ds. budownictwa tłumaczył, że instytut wytypuje ze wszystkich realizowanych w Polsce systemów budownictwa wielkopłytowego te, które są najbardziej newralgiczne i stworzy pilotażowy program ich naprawy. "Pomoże to zminimalizować niebezpieczeństwo do zera" - ocenił Żuchowski.

  Podkreślił, że rozmawiał o tym "problemie" z wieloma ekspertami. "Wskazują oni jednogłośnie, że problem może być, ale nie będzie to skala, która dawałaby nam podstawy do jakiejkolwiek ingerencji" - powiedział.

  "Temat będzie monitorowany, tak żebyśmy mogli z pełną odpowiedzialnością powiedzieć +tak rzeczywiście, budynki z wielkiej płyty wytrzymają kolejne 100 lat+" - zapewnił wiceminister. Dodał, że jeśli okazałoby się, że jakieś pojedyncze problemy jednak są, to zostaną dokonane jak najmniej inwazyjne naprawy tych budynków.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • am haarec
   20.02.2016 18:07
   Zauważyłem a artykule kilka błędów.Np."Materiałem używanym do budowy są elementy betonowe.." nie betonowe,ale żelbetowe,ponieważ stal która jest w prefabrykacie spełnia warunki konstrukcyjne ,tak jak i beton(beton jest wytrzymały na siły ściskające,natomiast stal jest wytrzymała na siły rozciągające). Wk-70-to system prefabrykacji z RFN(lata 60-te).W Polsce skopiowali ten system i zrobili system W-70.Na Górnym Śląsku stosowana była odmiana W-70 SG,dostosowana do szkód górniczych.
  • Filip
   21.02.2016 09:09
   Dodam tylko, że nie należy popadać w paranoję i się bać, dotąd w Polsce żaden budynek z wielkiej płyty nie zawalił się. To są naprawdę solidne konstrukcje. Aczkolwiek na pewno potrzebne są kontrole stanu kotwienia płyt - np. prześwietlanie ścian.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół